گزارش میراث- ویژه نامه نقد

تصحیـح یا تخـریب؟

میراث مکتوب- گاه کار ناپسند کتاب‏سازی از حد متعارف و قابل تصور آن در می‏گذرد به گونه‏ای که باید نام دیگری برای آن اندیشید؛ نامی که، گرچه گویاتر و «در خورتر»، ولی زیبندۀ ارباب تحقیق و پژوهش نخواهد بود. البته چنانچه پژوهشگری کار را تا به آنجاها بکشاند دیگر نه پژوهشگر که چیزی دیگر خواهد بود.
این روزها که بلبشو و بی حساب و کتابی به عرصۀ دانش و دانش‏پژوهی و صنعت نشر نیز راه یافته، و این حوزه‏های قابل احترام به دست عده‏ای فرصت‏طلب و سودجو به انحراف کشیده شده، نه دستی از غیب بیرون می‏آید که کاری بکند نه صاحبدل قدرتمندی به فکر چارۀ این درد می‏افتد، و چنین می‏نماید که « آنچه البته به جایی نرسد فریاد است». چون نه ضابطه‏ای در کار است و نه نظارتی بر کیفیت آنچه منتشر می‏شود، هرکس به خود اجازه می‏دهد از این نمد هرج و مرج کلاهی دست و پا کند و لذا حکایت زردوز و بوریاباف هر روز و هر هفته تکرار می‏شود. در چنین شرایط به ظاهر خواب‏آلوده‏ای بعضی ویراستاران خود ساخته، خواننده را چنان از بیخ عرب و از جاده پرت تصور می‏کنند که او احساس حقارت می‏کند و از خود می‏پرسد که چرا تا بدین اندازه دست کم گرفته شده است.
مقالۀ «تصحیـح یا تخـریب؟» نوشتۀ مجـدالدین کیـوانی؛ از مجموعه مقالات گزارش میراث – ویژه نقد متون است که به زودی فایل نهایی آن روی سایت قرار خواهد گرفت.

برای بهره گیری از مقاله کامل روی «دریافت فایل» کلیک کنید.

دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.