«کاغذ ابری در نسخه های خطی و متون ایرانی»

میراث مکتوب- گروهی از متخصصان ایرانی و خارجی حوزۀ فرهنگ ایرانی- اسلامی در نشستی علمی به همراه یک میزگرد تخصصی در موسسۀ کتابخانه و موزه ملی ملک، به بررسی «كاغذ ابري در نسخه‌هاي خطي و متون ايراني» می‌پردازند.
این همایش که با همکاری نامۀ بهارستان (كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلا‌مي)، مؤسسۀ كتابخانه و موزۀ‌ ‌ملي ملك و ‌‌‌‌‌كتابخانه تخصصي تاريخ اسلام و ايران برگزار می‌شود.
در این نشست، محمدحسن سمسار ، عضو هيئت ‌علمي دايرةالمعارف بزرگ اسلا‌مي و پژوهشگر حوزه‌هاي هنر و نسخه‌هاي خطي، دربارۀ «تاريخچه‌‌ كاغذ ابري در ايران» سخنرانی خواهد کرد. سپس، شهريار پيروزرام، مؤلف و پژوهشگر در حوزه‌هاي هنرهاي سنتي و كتاب‌آرايي، درباره «مواد و مصالح تشكيل‌دهنده كاغذ ابري در نسخه‌هاي خطي و متون ايراني» سخنرانی خود را ارائه می کند. سخنرانی بعدی درباره «شناسايي الياف و مواد ‌‌‌‌‌‌‌به‌كاررفته‌ در كاغذهاي ابري بازمانده از صفويه تا قاجاريه با روش‌هاي آزمايشگاهي» است که در این بخش فرانك بحرالعلومي مدير لا‌براتوآر نسخه ‌شناسي نامۀ بهارستان و كارشناس ارشد باستان‌سنجي و‌ رويا بهادري، عضو هيات علمي پژوهشكده حفاظت و مرمت سازمان ميراث فرهنگي، یافته‌های پژوهش خود را در این زمینه عرضه می‌کنند. پس از این بخش، «نرگس پدرام» مؤلف و پژوهشگر حوزه‌ هاي مرمت نسخ خطي، كاغذشناسي و سندشناسي، برای شرکت‌کنندگان درباره «كاغذهاي ابري در كتاب‌‌هاي چاپي بازمانده از دوره قاجار تا دهه‌ بيست شمسي» صحبت خواهد کرد.
سخنران پایانی این نشست علمی، يوشيفوسا سه‌كي، مدرس دانشگاه توكايي ژاپن و پژوهشگر و مولف در حوزه كتاب‌آرايي است. او بر آن است تا با حضور در این برنامه، مقاله خود را با نام «چند نكته درباره‌ كاغذ ابري ايراني» ارایه کند.
پس از پایان بخش سخنرانی‌های نشست علمی «كاغذ ابري در نسخه‌هاي خطي و متون ايراني»، متخصصان و کارشناسان در میزگردی تخصصی به بررسی موضوعات گوناگون مربوط به کاغذهای ابری در متون کهن ایرانی خواهند پرداخت. فرانك بحرالعلومي، شهريار پيروزرام، يوشيفوسا سه‌كي به همراه محمد سهرابي (تهراني) پژوهشگر حوزه مرمت نسخه‌های خطی و نوراللّه فرجي، پژوهشگر حوزۀ مرمت آثار و نسخه‌های خطي و ابري‌ساز عضای علمی این میزگرد به شمار می‌آیند.
همزمان با این نشست علمی و میزگرد تخصصی، نمايشگاهی از كاغذ‌های ابري کهن با عنوان «چهار قرن هنر ابري‌سازي در ايران؛ از صفويه تا قاجاريه» برگزار خواهد شد که نسخه‌های نفیس خطی با کاغذهای ابری از گنجينه‌ كتابخانه و موزه‌ ملي ملك را دربرمی‌گیرد.
همایش «كاغذ ابري در نسخه‌هاي خطي و متون ايراني» به همراه میزگرد تخصصی و نمایشگاه نسخه‌های خطی با کاغذهای ابری در روز سه‌شنبه پانزدهم اسفندماه از ساعت 14:30‌ تا 18 در مؤسسۀ کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی «تهران، خيابان امام خميني، محوطه باغ ملی، خيابان ملل متحد» برگزار خواهد شد.

منبع: روابط عمومی موسسۀ کتابخانه و موزه ملی ملک


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.