دکتر راشد محصل در بارۀ زنده یاد انزابی نژاد:

وی مردی دانشمند و جامع الاطراف بود که در میان ادبا کمتر نظیر داشت

ميراث مكتوب- نام دکتر سید رضا انزابی نژاد نامی آشنا در عرصه پژوهش های ادبی است. مردی که هر چند در تبریز به دنیا آمده بود، سال های زیادی از دوران بالندگی و فروزندگی خود را در خراسان و مشهد سپری کرد. او به حق در زمرۀ استادانی بود که هم کلاس های درس سودمند و پرباری داشته و هم در عرصه های مختلف پژوهشی، از تصحیح و تألیف و ترجمه، کارنامه ای درخشان بر جا گذاشته است. تصحیح مقامات حمیدی، ترجمهفرهنگ الرائد، و ترجمۀثمارالقلوب، ثعالبی نمونه ای از آثار ارزشمند این استاد فرهیخته است که گواهی بر این مدعاست. دکتر رضا انزابی نژاد روز گذشته دار فانی را وداع گفت. گفت و گوی کوتاه تلفنی با دکتر محمدرضا راشد محصل از دوستان و همکاران نزدیک استاد انزابی نژاد انجام دادیم که در ادامه می خوانید:
متأسفانه باخبر شدیم که استاد رضا انزابی نژاد روز گذشته به رحمت خدا رفتند. در خصوص آشنایی تان با دکتر انزابی نژاد صحبت بفرمایید.
حدود 50 سال از آشنایی و دوستی میان من و دکتر انزابی نژاد می گذرد. دکتر انزابی نژاد مردی دانشمند و جامع الاطراف بود که در میان ادبا کمتر نظیر داشت. کارهایی که ایشان انجام داده بود مثلالرائد، کارهایی بسیار کم نظیر و حتی بی نظیر هستند. دکتر انزابی نژاد مردی بسیار فروتن بود. من هرگز حرف بیهوده ای از او نشنیدم. هیچ گاه نسبت به چیزی که آگاهی نداشت سخن نمی گفت. به حق از دانشمندان بی نظیری بود که در مجامع علمی تکرار نشدنی هستند.
آن طور که شنیده ایم مدت زیادی بود که ایشان از بیماری آلزایمر رنج می بردند. در خصوص سال های آخر عمر استاد بفرمایید که چگونه گذشت؟
دکتر انزابی نژاد ظرف دو سال گذشته دچار فراموشی شد. جلساتی داشتیم و در طی یک ماه، یکدفعه چنان بیمار شد که دیگر قادر به ادامه جلسات نبود. به همراه آلزایمر دچار بیماری پارکینسون هم بود. این دو بیماری هم بسیار ناراحت کننده بود و هم داروهای ناسازگار با یکدیگر داشت که این مسأله بیشتر سبب آزار دکتر انزابی می شد.
فعالیت و تخصص دکتر انزابی نژاد بیشتر در چه زمینه ای بود؟
دکتر انزابی نژاد در زمینه ترجمه از عربی به فارسی کتاب های الرائد و شاهنامه کهن را دارند. ایشان در زمینه نقد ادبی هم کارهای بسیاری انجام دادند و گزیده هایی کم نظیر جمع آوری کردند. حدود 80 مقاله علمی پژوهشی چاپ شده در نشریات مختلف از دکتر انزابی وجود دارد. آخرین مقاله ایشان در یاد نامه مرحوم دکتر مرتضوی به چاپ رسید. در زمینۀ تصحیح هم کارهای ارزنده ای چون مقامات حمیدی را انجام دادند.
اگر صحبت دیگری در مورد ایشان هست بفرمایید.
این ضایعه عظیم را به خانواده و دوستان او و هم به مجامع علمی داخل و خارج از ایران که درد دانش دارند، تسلیت می گویم.
یادآور می شوم که سید رضا انزابی نژاد متولد زمستان 1315 در شهر تبریز بود. وی دوران تحصیل خود را تا مقطع کارشناسی ارشد در آن دیار سپری کرد و در سال 1338 از دانشسرای شهر تبریز فارغ التحصیل شد. رضا انزابی نژاد در سال 1347 در دانشگاه سوربن فرانسه برای تحصیل در مقطع دکتری رشتۀ زبان و ادبیات عربی پذیرفته شد که آن را ناتمام، رها کرد. سرانجام در سال 1351 برای تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه تهران پذیرفته شد. 17 سال عضو گروه دانشگاه تبریز بود و سرانجام در سال 1366 به مشهد آمد و عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی شد و تا پایان فعالیت علمی خود در آن جا ماند. دکتر انزابی نژاد در روز جمعه 5 اسفند ماه 1391 به دیار باقی شتافت.
روحش شاد و یادش گرامی.تهيه گزارش از سهيلا يوسفي

نظر کاربر: در بیقراری ابر ، همیشه او را بیاد خواهم داشت . و در نشاط چشمه های گوارا کلامش را خواهم نوشید . و در آفتاب بلند ، یادش را گرامی خواهم داشت . . . چرا که در این دیار استاد بزرگی چون او به عالم کم اتفاق افتد . یادش بخیر و نام انزابی نزاد جاویدان باد . شاگرد کمترین او : حسین خسروجردی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.