دكتر علي اشرف صادقي در نشست مركز پژوهشي ميراث مكتوب:

دكتر يوسفي شيوه اي كاملاً علمي داشت

دكتر علي اشرف صادقي در نشست مركز پژوهشي ميراث مكتوب:

ميراث مكتوب- دكتر علي اشرف صادقي در هفتاد و پنجمين نشست مركز پژوهشي ميراث مكتوب گفت: مرحوم دكتر يوسفي بسيار مرد اميني بود و شيوه اي كاملاً علمي داشت.
وي در اين نشست كه با عنوان «رونمايي ارج نامه دكتر غلامحسين يوسفي»، روز دوشنبه 30 آذر88 در اين مركز برگزار شد، افزود: شما آثار تصحيحي ايشان را ببينيد با ذكر تمام نسخه بدل ها، اين كتاب ها را عرضه كردند، يعني كسي كه اين آثار را مي خواند، مي داند كه مثلاً اگر از فلان كتاب 5 نسخه هست، اين 5 نسخه را يوسفي جلوي رويش گذاشته است. يعني ديگر احتياج ندارد كه برود و اصل نسخه ها را ببيند، با دقت اين ها را معرفي كرده و ربط هايش را داده است. اين بسيار، بسيار، ارجمند است و همين طور وقتي كه تعليقات نوشته در اين كتاب ها، تا آنجايي كه در توان داشته و منبع در اختيارش بوده، اين تعليقات و يادداشت ها را آن جا به متن اضافه كرده است. همه فضلا مي دانند كه نوشتن تعليقات يك امر پايان ناپذيري است، يعني هر روز منابع جديدي به دست مي آيد، تحقيقات ديگري مي شود، بنابراين مي شود از آن ها استفاده كرد، يادداشت جديدي اضافه كرد به هر متن تصحيحي اعم از نظم و نثر و جديد و قديم، بنابراين يك امريست مداوم و پايدار.
دكتر صادقي ادامه داد: مرحوم يوسفي، غزليات سعدي را كه آماده مي كرده، يك كار بسيار بسيار خوبي كرده كه اين كار با مرگ نابهنگام ايشان و نا تمام ماندنش، اين فايده را لااقل داشته كه براي محققين، تمام نسخه بدل ها را دادند و از طرف ديگر براي دانشجويان و كساني كه با زبان سعدي آشنايي ندارند، شرح كافي و موفقي درباره تمام نكات نوشته اند و اين، حجم كتاب را زياد كرده است. بنابراين آن دانشجوياني كه اين آثار را مي خوانند، به اين نسخه بدل ها خيلي احتياج ندارند. استاداني هم كه مي خوانند، چه بسا معاني اين لغات را مي دانند و خب به هر حال احتياج ندارند، شايد مثلاً خوب بود كه دو تا چاپ از اين كتاب ها به دست مي دادند. يكي براي محققان با دقت و نسخه بدل و بعضي نكات خيلي مهم، يكي براي دانشجويان كه قيمتش هم ارزان در بيايد. حالا شايد بعد از آقاي دكتر ياحقي، بعضي از ديگر ارادتمندان دكتر يوسفي، اين كار را بكنند. اين كتاب را قيمت ارزان بگذارند كه بدون نسخه بدل با شرح در اختيار دانشجويان و عموم مردم كه آثار سعدي را مي خواهند، بخوانند، همين كاري كه مثلاً در مورد غزليات شمس شده است يا كارهاي ديگري كه، به هر حال نسخه بدل را، ديگر نياورده اند، يك شرحي نوشته اند، انتخاب خوبي كرده اند و گذاشتند براي عموم.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.