یادداشتهای روزانۀ ناصرالدین شاه قاجار را در بهارستان 40 بخوانید

میراث مکتوب - شاید نیم قرن سلطنت طبع شاه صاحبقران قاجار را به گونه ای شکل داده بود که وی دستی هم بر نوشتن و هنر داشته باشد و حتی مثل برخی از امروزیها، یادداشتهای روزانه بنویسد؛ یادداشتهایی که  در تازه ترین شمارۀ نشریۀ الکترونیکی بهارستان می توانید با دست خط خود شاه صاحبقران آنها را بخوانید.در تازه ترین ماهنامۀ الکترونیکی این مؤسسه «روزنامۀ قبلۀ عالم» منتشر شد. این روزنامه در حقیقت یادداشتهای ناصرالدین شاه قاجار در سنوات مختلف است که به روز بوده و به  وقایع اتفاقیه روزمره چه جزئی و چه مهم می‌پردازد و جالب این است که هیچ نکته  کوچکی را از قلم نمی اندازد. تا کنون این یادداشتها در جایی به چاپ نرسیده و برای اولین بار است که از سوی مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر می شود. در شماره های بعدی نیز بخش های دیگر این یادداشتها ارائه خواهد شد. نقاشیهای این شاه قاجار نیز در بخش دیگری از بهارستان شمارۀ 140 آورده شده است.


معرفی نخستین نشریۀ زنان در کشور به نام «دانش» که به مدیریت و صاحب امتیازی خانم دکتر کحال دختر یعقوب جدیدالاسلام همدانی در 10 رمضان سال 1328ق، در «مطبعۀ شرقی» منتشر شد در شمارۀ جدید بهارستان آمده است. آلبوم تصاویر بازدید ملکه انگلیس از ایران در اسفند 1339 و تاریخچه ای از دیدار شاهان ایران با ملکه های انگلستان را در «به روایت تصویر» ملاحظه خواهید کرد. نخستین اجلاس سران کشورهای اسلامی اهداف و دستاوردهای آن نیز بخش دیگری از تازه ترین شماره نشریه الکترونیکی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است.


برای ورق زدن این نشریه کافی است تا به آدرس اینترنتی http://iichs.ir/p/Publication.aspx?PName=baharestan&theme=Publication مراجعه کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.