برگزاری مراسم یادبود دکتر هرمز میلانیان

میراث مکتوب - انجمن زبان‌ شناسی ایران و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مراسم یادبود استاد گرانقدر دکتر هرمز میلانیان را روز چهارشنبه پنجم آذر برگزار می کند.


این مراسم روز چهارشنبه، پنجم آذر ماه  سال جاری - ساعت 13:30 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی واقع در تهران، بزرگراه کردستان، نبش خیابان 64 برگزار خواهد شد.


دربارۀ زنده یاد دکتر هرمز میلانیان


 دکتر هرمز میلانیان 21 آبان ‌ماه سال جاری در فرانسه از دنیا رفت. دکتر میلانیان زبان ‌شناس و استاد بازنشسته گروه زبان‌ شناسی دانشگاه تهران بود. وی در سال ۱۳۱۶ در تهران به دنیا آمد.  تحصیلات خود را در رشته زبان‌ شناسی در دانشگاه سوربن به پایان رساند و از شاگردان آندره مارتینه بود.


دکتر میلانیان تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران در دبیرستان‌های شرف و دارالفنون سپری کرد. علاقه‌ای که به ادبیات به‌ویژه ادبیات فارسی داشت موجب شد که پس از دریافت دیپلم متوسطه در رشته ادبی و موفقیت در امتحان ورودی دانشکده ادبیات تهران به سال ۱۳۳۴، در رشته ادبیات فارسی ادامه تحصیل دهد. در سال ۱۳۳۷ پس از اخذ درجه لیسانس در رشته ادبیات فارسی، به تحصیل در رشته «‌زبان ‌شناسی» پرداخت. در شهریور ماه ۱۳۳۹ (۱۹۶۰) شرایط ادامه تحصیل در این رشته برای او پیش آمد و به پاریس رفت و از دانشگاه سوربن دکترا گرفت.


از این استاد فقید آثاری چون زبان‌شناسی (مجموعه مقالات)، کزین برتر اندیشه برنگذرد، ترجمۀ «تراز دگرگونی‌های آوایی: جستاری در واج‌شناسی درزمانی»، اثر آندره مارتینه، ترجمۀ «مبانی زبان‌شناسی عمومی: اصول و روش‌های زبانشناسی نقشگرا»، اثر آندره مارتینه به چاپ رسیده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.