زندگینامه و آثار هنرمند خوشنویس عبدالرشید دیلمی

میراث مکتوب -  زندگینامه و آثار هنرمند خوشنویس، عبدالرشید دیلمی از مجموعۀ گلستان هنر توسط نشر پیکره منتشر شد.


عبدالرشید دیلمی خواهرزاده و شاگرد میرعماد قزوینی بود. پس از کشته‌ شدن میرعماد، وی از اصفهان به هندوستان مهاجرت کرد و در دربار شاه‏ جهان به مناصب بسیاری رسید و شاگردانی را تربیت کرد.وی گسترش‌ دهندۀ سبک میرعماد در شبه‏ قارۀ هند بود و وی را آقا و آقا رشید می‏نامیدند. عمر هنری عبدالرشید از سال 1000 ق. آغاز شده و شهرت وی تا زمان درگذشتش هر روز بیش از پیش گردید.


با حضور عبدالرشید، پیروان سبک میرعلی هروی (ف. 951 ق.) در شبه قاره کاهش یافتند؛ سبکی که توسط خوشنویسانی چون محمدحسین کشمیری و خلیل‏ الله در میان هنرمندان هندی بسیار مقبول بود و نمونه ‏های عالی آن در مرقّع گلشن ثبت شده است.


قلیچ‌خانی: حمیدرضا، گلستان هنر 6 (عبدالرشید دیلمی)، تهران، پیکره، 1393.


زندگینامه و آثار هنرمند خوشنویس، اسدالله شیرازی


از این مجموعه همچنین زندگینامه و آثار هنرمند خوشنویس، اسدالله شیرازی نیز منتشر شده است. اسداللّه شیرازی در دورۀ محمدشاه قاجار ملقّب به کاتب‏ السلطان بوده است.وی همچون بسیاری از خوشنویسان دورۀ قاجار از مقلّدان مکتب میرعماد بود اما در سیاه مشق‏ نویسی به افق‏ های تازه‏ای دست یافت. وی را می‌توان پیشرو خوشنویسانی چون میرحسین و غلامرضا اصفهانی به شمار‌ آورد. سبكی كه در آثار هنرمندان دوره‌ی قاجار از جمله: فتحعلی حجاب، محمدحسین طهرانی، میر‌حسین و محمدکاظم طهرانی صیقل خورد و به دست غلامرضا اصفهانی (ف. 1304ق)، استحكام و چارچوب دقیقی یافت و به اوج یكنواختی رسید.


 


از اسدالله مرقعاتی در کتابخانه‌ی کاخ گلستان برجای مانده است که میان سال‏های 1268 تا 1286 ق کتابت شده است. از وی افزون بر کتیبه و قلم‏های جلی، قرآنی هم به خط نستعلیق باقی مانده است.


قلیچ‌خانی: حمیدرضا، گلستان هنر 4 (اسدالله شیرازی)، تهران، پیکره، 1393.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.