بنیاد مطالعات اسلامی در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب نان فیکشن 2014 مسکو

میراث مکتوب - شانزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب آثار تفکری، نان فیکشن، از 26 تا 30 نوامبر 2014 برابر با 5 تا 9 آذر 1393 در مرکز نمایشگاهی «خانه هنرمندان» مسکو برگزار می شود.بنیاد مطالعات اسلامی بیش از یکصد و چهل اثر خود در حوزه قرآن، فلسفه، عرفان، کلام، تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. برای نخستین بار در این نمایشگاه، آثاری چون: فارابی مؤسس فلسفۀ اسلامی اثر دکتر رضا داوری اردکانی، اسلام و حقوق بشر اثر پروفسور سوکیانین، فلسفۀ انقلابهای معاصر اسلامی اثر دکتر میثم الجنابی، حیات معقول اثر علامه جعفری، دوره کامل 12 جلدی تفسیر نور القرآن، شماره پنجم فصلنامه فلسفی اشراق، مجموعه مقالات کنفرانس بین المللی «منثور و منظوم: سازمان ‌دهی راهبردی مفاهیم در فرهنگ اسلامی» (برگزار شده در اواخر بهار 1392)، سیاست و قانون اسلامی اثر مهدی سنایی و مردگان باغ سبز اثر محمدرضا بایرامی در معرض دید علاقمندان و بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت. باید افزود در این نمایشگاه تعدادی از آثار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، مانند علوم قرآنی اثر آیت الله معرفت، پول در اقتصاد اسلامی اثر پرویز داوودی حسن نظری سیدحسین میرجلیلی، و فلسفه مقدماتی اثر عبدالرسول عبودیت نیز که به سفارش سمت و توسط بنیاد ترجمه و منتشر شده است در غرفه عرضه خواهد شد.


نمایشگاه بین المللی ادبیات تفکری (ادبیات سطح عالی و غیر داستانی)، نان/فیکشن از سال 1999 هرساله در اواخر ماه نوامبر برگزار می‌شود. فضای هفتگانه نمایشگاه امسال300 رویداد فرهنگی شامل برنامه‌های متنوعی چون، رونمایی آثار جدید، میزگردها، سمینارها، سخنرانی‌ها، نمایش فیلم و دیدار با نویسندگان دارد که نویسندگان، زبان‌شناسان، منتقدان ادبی، چهره‌های برجسته فرهنگی ضمن دیدار با خوانندگان و ناشران به بحث در مورد موضوعات جاری و مسائل مربوط به ادبیات معاصر می‌پردازند.


به طور سنتی 15 – 20 کشور در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. امسال علیرغم کاهش مشارکت خارجی، نویسندگانی از اتریش، آلمان و سوئیس، ادبیات آلمانی‌زبان را به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه امسال، نمایندگی خواهند کرد. شرکت آنان در برنامه‌های نمایشگاه، یکی از فعالیتهای کلیدی سال زبان و ادبیات المانی در روسیه است. تاکنون در سال‌های مختلف کشورهایی چون فرانسه، آلمان ، اسکاندیناوی (نروژ، فنلاند، سوئد)، ژاپن، مجارستان، لهستان و فنلاند مهمان ویژه این نمایشگاه بوده‌اند.


مهمان افتخاری این نمایشگاه در سال 2014 ، کودکان هستند، و بخش قابل توجهی از برنامه‌های نمایشگاه به ادبیات کودکان اختصاص خواهد داشت. فعالیتهای کاربردی طبیعت و علم تا بحث درباره مهمترین مسائل معاصر نشر کتاب کودک مورد توجه خواهد بود.


این نمایشگاه از سوی «آژانس فدرال مطبوعات و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه» و «گروه رسانه و تبلیغات استان مسکو»  حمایت می‌شود.


این نمایشگاه هر ساله با شرکت ناشران بزرگ و کوچک و کتابفروشان، طیف گسترده‌ای از موضوعات شامل هنری، انسانی، فنی، علمی ، روزنامه نگاری و مرجع است و شامل بخش‌های علوم انسانی و ادبیات آموزشی؛ داستان؛ کتب هنر، طراحی و معماری؛ ناشران «کوچک؛ کتابهای کسب و کار؛ «کتابخانه های روسیه»؛ ادبیات کودک و نوجوان؛ زمین بازی کودکان با عنوان «سرزمین دانش»؛ نمایشگاه کتاب‌های قدیمی و کهنه چاپ؛ وینیل کلوب؛ و هنر آشپزی که اخیراً به بخش‌های نمایشگاه اضافه شده است.


نان فیکشن جوایز ادبی «کتاب بزرگ» به همراه دیدار با برندگان؛ جایزه مؤسسه پروژه های عمومی در زمینۀ ادبیات علمی - اجتماعی «تفکر اجتماعی»؛ مسابقه «هنر کتاب؛ سنت و جستجو» و مسابقه بهترین کتابفروشی مسکو را هر ساله به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی اعطا می‌کند.


بنیاد مطالعات اسلامی در طول بیش از 6 سال فعالیت خود در سطح روسیه با مهمترین مراکز دانشگاهی و اسلام شناسان روس همکاری مستمر داشته و پروژه های متعددی مثل تولید و نشر آثار، برگزاری دوره های آموزشی و کنفرانس های تخصصی را به انجام رسانده است و هر ساله در نمایشگاه نان فیکشن مسکو نیز مشارکت فعال دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.