نقد و بررسی «تاریخ هرودوت»

میراث مکتوب - نشست نقد و بررسی کتاب «تاریخ هرودوت» از سوی کارگروه تاریخ و باستانشناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری نشر کتاب پارسه برگزار می‌شود.


در این نشست کامران فانی (نویسنده و نسخه ‌پژوه ایران)، حکمت‌الله ملاصالحی (پایه‌گذار دانش فلسفه باستانشناسی در ایران و عضو هیات امنای بنیاد ایران شناسی)، مهرداد ملک‌ زاده (باستانشناس، نویسنده و منتقد کتاب) و اسماعیل سنگاری (عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان و مترجم کتاب) حضور دارند و دربارۀ این کتاب به بحث و گفت‌وگو می‌پردازند.


کتاب تاریخ هرودوت (مادها و هخامنشیان تا فرجام کوروش کبیر) با ترجمۀ اسماعیل سنگاری از مجموعه هزاره‌های دنیای باستان منتشر شده است و برگزیده‌ترین آثار پژوهشگران، محققان و ایرانشناسان داخلی و خارجی را در حوزۀ مطالعات تاریخ و تمدن ایران باستان و دیگر سرزمین‌ها شامل می‌شود.


تاریخ هرودوت، یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی یونان در حوزه پژوهش‌های تاریخ ماد و تاریخ نخستین پادشاهان هخامنشی است که از دیرباز در کانون توجه دانشمندان و محققان بوده است. این اثر از زبان یونانی کهن به بیشتر زبان‌های دنیا و از سده نوزدهم میلادی به بعد، به تمام زبان‌های اروپایی ترجمه شده است.


نخستین ترجمه فارسی تاریخ هرودوت، اثری است به چاپ سنگی که زیر نظر محمدحسن خان اعتماد السلطنه، وزیر انطباعات دولت ناصری، به اختصار انجام گرفت و سپس مشیرالدوله پیرنیا در کتاب «تاریخ ایران باستان» بخش‌هایی از آن را ترجمه کرد.


این نشست چهارشنبه (پنجم آذر) ساعت 16 تا 18 در خانۀ اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان استاد نجات الهی (ویلا)، نبش ورشو برگزار می‌شود و حضور برای علاقه‌مندان آزاد است.


منبع: کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.