تاریخ اولاد تیمور از تواریخ ملوک و انبیاء

میراث مکتوب - تاریخ اولاد تیمور از تواریخ ملوک و انبیاء تألیف جعفر بن محمد بن حسن حسینی معروف به جعفری با مقدمه و تصحیح دکتر عباس  زریاب خوئی به اهتمام نادر مطلبی کاشانی راهی بازار نشر شد.


دوران تیمور و جانشینانش ، که فصل مهمی از تاریخ ایران را در برمی گیرد تازه از چند سال پیش از طرف پژوهندگان به نحوی شایسته مورد تحقیق قرار گرفته است. کتابخانه های بزرگ جهان شمار زیادی از منابع خطی مربوط به تاریخ تیموریان را دارا هستند، که تا حدود بیست سال پیش، اغلب آنها هنوز در اختیار پژوهندگان قرار نگرفته بود.  


کتاب حاضر رسالۀ دکتری مرحوم عباس زریاب خوئی (بخش تاریخ اولاد تیمور) است.


نادر مطلبی در ابتدای این کتاب چنین می نویسد: «نزدیک به شصت سال پیش مرحوم عباس زریاب خوئی بخش تاریخ اولاد تیمور از تاریخ جعفری را تصحیح و به آلمانی ترجمه نمودند و آن ترجمه به عنوان رسالۀ دکتری ایشان، زیر نظر شرق شناس برجستۀ آلمانی، پرفسور هانس روبرت رویمر در سال 1960 م/ 1338 ش در ماینس آلمان در شمارگان معدودی منتشر شد. از آن زمان به بعد فقط نشان و خبر آن متن در ارجاعات برخی مقالات و کتابهای دوستان ایشان دیده می شد و متأسفانه هیچگاه امکان انتشار متن مصحح آن پیدا نشد


تا آنجا که این بنده اطلاع دارد، تاریخ جعفری هنوز به صورت کامل منتشر نشده است و بخش حاضر مهم ترین قسمت کتاب و شامل تاریخ اولاد تیمور است، که مؤلف خود از نزدیک شاهد و ناظر و دست اندرکار آن وقایع بوده است.


این رساله با کمترین دستکاری و مطابق سلیقه مصحح فقید آماده شد و تنها در موارد بسیار اندکی که گمان می رفت شاید سهوالقلمی در کار استاد بزرگوار ما رخ داده باشد، تغییری در آن داده شد. همچنین آنچه از رسم الخط دست نوشتهای اساس کار در در متن مصحح باقی مانده بود طبق معمول به شیوۀ امروزی برگردانده شد.


فهرست مطالب کتاب به این شرح است:


ترجمۀ مقدمۀ این کتاب را کی کاووس جهانداری بر عهده داشته است و شامل موضوعاتی مانند منابع، اوضاع ایران در نیمۀ اول قرن نهم هجری، دربارۀ مؤلف، تاریخ جعفری (تواریخ ملوک و انبیاء (الف نسخۀ خطی و ب محتوای کتاب)) و این اثر در چارچوب سایر تاریخ های معاصر آن می شود.


بخش دوم نیز دربرگیرندۀ متن کتاب تاریخ اولاد تیمور از تواریخ ملوک و انبیاء است. نمایه ها نیز بخش پایانی کتاب را تشکیل می دهد.


جعفر بن محمد بن حسن حسینی، تاریخ اولاد تیمور از تواریخ ملوک و انبیاء، مقدمه و تصحیح: دکتر عباس  زریاب خوئی، به اهتمام: نادر مطلبی کاشانی، قم، مورخ، 208 صفحه، 1393.  

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.