سومین تاریخ فرشته

میراث مکتوب - تاریخ فرشته، که اکنون پس از مدت ها انتظار شاهد نشر جلد سوم آن هستیم، تاریخی است مشتمل بر حوادث سلاطین مسلمان هند، که یک مورخ ایرانی آن را به رشته تحریر کشیده است. مولف کتاب، محمدقاسم استرآبادی، حکیم و مورخ ایرانی تبار مهاجر هند و مشهور به «فرشته» است که در قرن دهم می زیسته و کتاب خود را در یک مقدمه و دوازده باب و یک خاتمه تالیف کرده است.

محمدرضا نصیری، پژوهش گر و مصحح کتاب، با افزودن پاورقی ها و تعلیقات و فهارس فنی پایان کتاب، تلاشی درخور در فراهم آوری نسخه ای منقح از تاریخ فرشته فراهم آورده و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی هم به نشر آن همت گماشته است.

مجلد اول این کتاب از آغاز تا بابر را دربر دارد و مجلد دوم نیز از بابر تا عادل شاهیان، و مجلد حاضر تاریخ فرشته از عادل شاهیان تا برید شاهیان است.

تاریخ فرشته به جز مقدمه، که نثری منشیانه دارد، در متن دارای نثری ساده و روان است و اطلاعات گران قیمتی در باره وقایع تاریخ حکومت های مسلمان هند و ارباب فضل و ادب آن سامان در اختیار خواننده قرار می دهد.

کتاب ارزشمند تاریخ فرشته در 687 صفحه و بهای 400000 ریال توسط انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به چاپ رسیده و در مرکز تامین و عرضه متون کهن ایرانی میراث مکتوب آماده فروش است.

معرفی کتاب از سید مهدی جهرمی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.