گزارش میراث- ویژه نامه نقد

نگاهی به مثنوی های حکیم سنایی

میراث مکتوب- گويا قرار نيست حضرت ابوالمجد مجدود بن آدم سنايي هرگز اين اقبال را بيابد كه مثنوي هايش در هيئتي مطلوب و لااقل نزديك به آنچه از خامۀ او صادر شده به طبع برسد. با وجود چندين و چند بار تلاش، به اعتبار آنچه امروز تحت عنوان متن مصحح مثنوي هاي سنايي در دست است مي توان گفت اين شاعر و حكيم نامدار هنوز نه وزن مي شناسد و نه از قافيه سر درمي آورد.
موسوی طبری می نویسد بي تعارف عرض مي كنم مثنوي هاي حكيم سنائي به تصحيح مرحوم مدرس رضوي البته كوششي جدّي و مغتنم در اين عرصه بود امّا بعد از آن ديگر متأسفانه براي تكميل و تتميم اين مثنوي ها همتي گماشته نشد و كاري صورت نگرفت. اگر خود مرحوم مدرس رضوي فرصت مي يافت، چه بسا كه سر و سامان بيشتري به كار مي داد چنان كه چاپ مثنوي كارنامۀ بلخ در فرهنگ ايران زمين بسيار متفاوت است با چاپ همين اثر در مثنوي هاي حكيم سنايي. مرحوم مدرس رضوي در فاصلۀ اين دو چاپ به بسياري از ظرايف و دقايق پي برد و بسياري از لغزش ها را رفع كرد. اگرچه هنوز هم كار خالي از اشكالات غيرمنتظره و ابتدايي نيست. از اشكالاتي در وزن و قافيه گرفته تا ترجيح ناصواب ضبط سقيم بر صحيح.
مقالۀ « نگاهی به مثنوی های حکیم سنایی» نوشتۀ سیدعبدالرضا موسوی طبری؛ از مجموعه مقالات گزارش میراث – ویژه نقد متون است که به زودی فایل نهایی آن روی سایت قرار خواهد گرفت.

برای بهره گیری از مقاله کامل روی «دریافت فایل» کلیک کنید.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.