نخستین شماره از فصلنامه «مخطوطاتنا» منتشر شد

میراث مکتوب - فصلنامه «مخطوطاتنا» ویژه نسخه­های خطی، اسناد و متون کهن به زبان عربی است که از سوی بخش اندیشه و فرهنگ گروه احیای میراث و تصحیح متون آستان مقدس علوی (ع) در نجف منتشر شده است. سردبیر این فصلنامه علی خضیر حجی است و شماری از پژوهشگران حوزه نسخه­های خطی و متون کهن، از جمله محمد کاظم البکاء، کامل سلمان الجبوری، زهیر غازی زاهد و...  به عنوان مشاوران علمی با این فصلنامه همکاری می­کنند.


در شماره نخست این فصلنامه هفت مقاله منتشر شده است. این مقالات درباره 1. معرفی کهن­ترین نسخه­های خطی قرآن کریم در دنیا و نسخه­هایی از قرآن منسوب به امیر مؤمنان علی (ع)، 2. تعلیقات محمدحسین کتابدار آستان مقدس علوی (1098 هـ) بر عمدة الطالب ابن عنبة (828 هـ)، 3. گردآوری و پژوهشی درباره اشعار ابن العرندس حلی (840 هـ)، 4. تصحیح و تحقیق العقود الدریة فی الأمراء المصریة تألیف جمال­الدین ابوالحسین جزار مصری (679 هـ)، 5. تصحیح و تحقیق نامه کمال­الدین میثم بحرانی (679 هـ) به خواجه نصیرالدین طوسی (672 هـ)، 6. تصحیح و تحقیق رساله اصول العربیة (سخن امیر مؤمنان علی (ع) درباره اصول زبان عربی به ابوالأسود دوئلی)، از میرزا محمد بن سلیمان طبیب تنکابنی  (1302 هـ) است.


مرکز پژوهشی میراث مکتوب انتشار این فصلنامه را به عموم متن پژوهان و محققان و فهرست­نگاران تبریک عرض می کند و برای مسئولان و دست اندرکاران این نشریه آرزوی توفیق دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.