کهن ترین متن «من لا یحضره الفقیه» منتشر شد

میراث مکتوب - همزمان با برگزاری اولین همایش بین المللی میراث مشترک ایران و عراق، کهن ترین متن تاریخ دار، کتاب «من لا یحضره الفقیه» اثر ابو جعفر محمدبن علی قمی معروف به ابن بابویه (درگذشتۀ به سال 381هجری) به صورت عکسی منتشر شد.


این نسخه معروف به دستنویس یزد در محرم الحرام سال 574 هجری کتابت شده و درکتابخانۀ وحید ذوالفقاری در یزد نگهداری می‌شده است. از ویژگی های این نسخه این است که در بردارندۀ کهن ترین زیارت عاشورای تاریخ دار، و به خط ابن علقمی آخرین وزیرعباسی است که شیعۀ قمی و خطاط بود. نیز تعلق به ابن فهد حلی فقیه بزرگ نامدار سدۀ هشتم و نهم هجری داشته و در سدۀ دهم هجری نیز در تملک عمادالدین علی استرآبادی فقیه سدۀ دهم بوده است.


«من لا یحضره الفقیه» از متون چهارگانه حدیثی شیعه یکی از مهمترین کتابهای کهن حدیثی است و به عنوان اولین کتاب از سلسله کتابهای همایش به صورت رنگی منتشر شده است. خصوصاً آنکه از بین کتب اربعه تاریخ این نسخه از همه نسخه های تاریخ دار کهنه تر است.


«من لا یحضره الفقیه» امروز شنبه چهارم بهمن در کتابخانه و موزه ملی ملک ساعت 15-17در حاشیه نشست هم اندیشی در خصوص اسناد عراق رونمایی خواهد شد.   


منبع: وب سایت همایش میراث مشترک ایران و عراق

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.