سکه های ایران در دورۀ اسلامی (از آغاز تا برآمدن سلجوقیان)

میراث مکتوب - کتاب سکه های ایران در دورۀ اسلامی (از آغاز تا برآمدن سلجوقیان) تألیف دکتر حسن رضایی باغ بیدی از سوی سازمان مطالعه و کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت) منتشر شد.


سکه در طول تاریخ علاوه بر نقش اصلی اش که تسهیل داد و ستدها بوده، ابزاری تبلیغاتی در دست حکومتها نیز بوده است. سکه شناسی از جمله علومی است که می تواند دانشمندان را در بازشناسی رویدادهای تاریخی یاری رساند و جنبه های مختلفی از وضعیت اجتماعی، اقتصادی، دینی، فرهنگی و هنری یک جامعه را در مقاطع مختلف تاریخی بازنمایاند. بررسی سکه­ها فوایدی بسیار برای دانشمندان عرصه­های گوناگون در پی خواهد داشت؛ عرصه­هایی چون تاریخ، باستان­شناسی، کتیبه­شناسی، زبان­شناسی، فلزشناسی، متن­شناسی، دین­شناسی، علوم سیاسی، اقتصاد و هنر. بررسی تحول تاریخی اوزان و مقیاسها نیز ارتباطی تنگانگ با دانش سکه شناسی دارد.


كتاب سکه های ایران در دورۀ اسلامی (از آغاز تا برآمدن سلجوقیان) كه به بررسي سكه‌هاي ايران در دورۀ اسلامي از آغاز تا برآمدن سلجوقيان مي‌پردازد، شامل يك مقدمه و هفده فصل است. مقدمۀ كتاب به معرفي مختصر دانش سكه‌شناسي، تاريخچۀ ضرب سكه، و چگونگي ضرب سكه در روزگار كهن مي‌پردازد. شيوۀ ارائۀ مطالب در هر يك از فصلهاي كتاب بدين صورت است كه نخست اطلاعاتي تاريخي متناسب با موضوع هر فصل داده مي‌شود و سپس ويژگيهاي سكه‌هاي هر دوره به‌تفصيل و با ارائۀ تصاوير فراوان بيان مي‌گردد.


این کتاب نه تنها به معرفی و بررسی سکه­های سلسله­های مهم ایرانی و اسلامی می پردازد، بلکه سکه­های حاکمان محلی و حتی مدعیان حکومت و شورشیان را نیز معرفی و بررسی می کند. انواع گوناگون سکه­های عرب – ساسانی، سکه­های اموی و عباسی، سکه­های اسپهبدان و حاکمان عرب طبرستان، سکه های طاهری، صفاری، سامانی، باوندی، زیاری، آل بویه و غزنوی و سکه های علویان طبرستان و قزوین و هَوسَم از جمله سکه هایی هستند که این کتاب به بررسی آنها می پردازد.


تصاویر رنگی برخی از سکه‌ها  نیز در پایان کتاب آمده است.


رضایی باغ بیدی: حسن، سکه های ایران در دورۀ اسلامی (از آغاز تا برآمدن سلجوقیان)، تهران، سمت، 745 صفحه، 400000 ریال، 1393.


برای مطالعۀ پیشگفتار این کتاب اینجا کلیک کنید.


فهرست مطالب این کتاب را اینجا مشاهده کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.