معرفی 300 هزار نسخۀ خطی در (فنخا)

ميراث مكتوب - فنخا مخفف عنوان كتابي است با نام فهرستگان مشترك نسخه هاي خطي ايران كه به كوشش مصطفي درايتي تدوين شده است.
در اين اثر 300 هزار نسخه از نسخه هاي خطي موجود در كتابخانه هاي ايران به ترتيب حروف الفبايي عنوان كتابها معرفي شده است.
اطلاعات موجود در «فنخا» که از میان بیش از 500 فهرست معتبر نسخه های خطی استخراج شده است، بیش از 320 هزار عنوان نسخه خطی موجود در ایران را در برمی گیرد. این فهرست با محور قراردادن هر اثر، از عنوان و مولف کتاب به عنوان دو شناسه مهم در بازیابی اطلاعات مربوط به آثار استفاده کرده است.
نام مستند کتاب؛ آوانگاری نام کتاب؛ نام مستند مولف همراه با تاریخ تولد و وفات؛ آوانگاری نام مولف؛ اطلاعات مربوط به آثار پیشینی که اثر مورد نظر با آنها مرتبط است؛ نام افراد دخیل در شکل گیری اثر؛ تاریخ و محل تالیف؛ توصیفی کوتاه درباره محتوا؛ آغاز و انجام اثر؛ چاپ اثر؛ منابع و مصادری که حاوی اطلاعاتی درباره اثر و یا مولف هستند؛ معرفی آثاری که پس از اثر مورد نظر تالیف شده اند و با آن ارتباط دارند، از جمله اطلاعات کتابشناختی موجود در فنخا است.
هم چنین در اطلاعات نسخه شناسی فهرستگان نسخه های خطی ایران، اطلاعاتی مانند شهر و کتابخانه ای که نسخه در آن نگهداری می شود؛ آغاز و انجام نسخه؛ اطلاعات مربوط به مباحث مندرج در نسخه؛ حجم نسخه به حجم کل کتاب و گزارش افتادگی های احتمالی؛ نوع خط نسخه؛ نام کاتب همراه با تاریخ و محل کتابت؛ شکل ظاهری و تزئینات مندرج در آن؛ معرفی و گزارش نوشته هایی که علاوه بر متن در نسخه درج شده اند مانند مصصح، حاشیه، اطلاعات مربوط به وقف یا اهدای نسخه؛ نوع کاغذ، جلد، تعداد صفحات و قطع آن؛ منبعی که اطلاعات مربوط به نسخه از آن ذکر شده، گردآوری و درج شده است.
اين كتاب بالغ بر 35 جلد در قطع دائرة المعارفي خواهد بود و تاكنون 12 جلد آن از سوي كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران منتشر شده و قيمت هر جلد 50000 پنجاه هزار تومان است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.