از الفبا تا هنر

میراث مکتوب - از الفبا تا هنر عنوان کتابی است در خوشنویسی که در سیصد صفحۀ رحلی و به صورت چهاررنگ چاپ شده است. مؤلف کتاب، غلامرضا راهپیما بنا بر تصدیق استادان در آغاز کتاب، در سال 1376 با و بدون واسطه از آثار و روش استاد حبیب الله فضائلی پیروی می کرده و در سال 1392ش در کلاس استاد صمدی، خط نسخ و ثلث را تا درجات بالا فراگرفته است.

 

این کتاب، نخستین اثر قابل توجه از این خوشنویس است و از سوی دو ناشر شناخته شده انتشار یافته است، لذا توجه مخاطب را به خویش جلب میکند. در اینجا برخی کاستی های کتاب را یادآوری می کنم که امید است مورد توجه قرار گیرد. در اینجا به بررسی صفحه آرایی و نکات فنی و چاپ کتاب نمی پردازم، زیرا کتاب از نظر کاغذ، چاپ و صحافی از کیفیتی مقبول برخوردار است و ناشران در بخش فنی و تولید، تلاش خود را برای حفظ کیفیت اثر به کار گرفته اند. در شناسنامۀ کتاب از خانم زهرا زاده احمدی به عنوان «مشاور علمی» نام برده شده، اما روشن نیست که نامبرده مشاور علمی ناشر بوده است یا مؤلف؟

اینک به اختصار در دو بخش (نکات ظاهری و محتوایی) نمونه هایی را ذکر می کنم تا از این راه خوانندگان با این کتاب، جایگاه و اهمیت آن در پژوهش های معاصر بیشتر آشنا شوند.

متن کامل این مقاله نوشتۀ حمیدرضا قلیچ خانی که در شمارۀ 62 و 63 گزارش میراث منتشر شده است اینجا بخوانید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.