در دومین شمارۀ نامۀ ایران و اسلام بررسی شد؛

نقش ایران شناسان در معرفی زبان فارسی به غربیان

ميراث مكتوب - دومین شمارۀ فصلنامۀ علمی- تحقیقاتی ایران شناسی و اسلام شناسی با عنوان نامۀ ایران و اسلام از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشی میراث مکتوب این فصلنامه به منظور شناساندن فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، شناسایی و معرفی آثار مکتوب با موضوع ایران و اسلام و همچنین تهیه و در دسترس قراردادن این آثار برای بهره برداری محققان و پژوهشگران منتشر شده است.
معرفي، نقد و تحليل مقالات و مطالب نشريات اسلام‌شناسي و ايران ‌شناسي، شناسائي مؤسسات و مراكز ايران ‌شناسي و اسلام‌ شناسي در جهان و معرفي فعاليت‌ ها و كارنامۀ آنها، معرفي ناشران آثار ايران پژوهي و اسلام پژوهي در جهان، شناساندن ايران‌شناسان و اسلام‌ شناسان برجسته و نقد آثارشان، تهيه و انتشار اخبار حوزۀ گسترده مطالعات اسلامي و ايراني در جهان و معرفي پايان‌نامه‌هاي دانشجويي در رشته‌هاي ايران‌شناسي و اسلام‌ شناسي در دانشگاه‌ هاي خارج از كشور از جمله اهداف انتشار این فصلنامه علمی – تحقیقاتی است.
مطالب این شماره از فصلنامه در دو بخش ایران ‌شناسی و اسلام‌شناسی سامان یافته و شامل سه گفت‌وگو، یازده مقاله علمی و تحقیقی، کتاب‌های تازه منتشر شده در حوزه ایران‌ شناسی و اسلام‌شناسی در خارج از کشور و نیز تازه‌ ترین گزارش‌ ها و اخبار فعالیت‌ها و نشست‌های علمی ایران پژوهی و اسلام پژوهی در 222 صفحه است.
یکی از ویژگی‌های دومین فصلنامه علمی _ تحقیقاتی ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی با عنوان این است که از دیدگاه چهار تن از اسلام پژوهان و ایران شناسان خارجی (آمریکایی، افغانی و چینی) پاره‌ای موضوعات مهم مانند نقش ایران شناسان در شناخت و معرفی ایران و ایرانیان، تأثیر ذهن و زبان ایرانیان در جهان، روش و منش اسلام‌شناسی در نظام آکادمیک غربی و نظام اندیشگی مسلمانان و گفتمان اسلام سیاسی بررسی شده است.
از عناوین و موضوعات دومین فصلنامۀ علمی _ تحقیقاتی ایران‌شناسی و اسلام‌ شناسی با عنوان نامۀ ایران و اسلام می‌توان به «در تأثیر ذهن و زبان و ایرانیان در جهان»، «گفتمان های ایران سزرمینی و ایران تاریخی و ایران تاریخی در ایران امروز»، «ایرانیان و منصب قضا در عصر امویان»، «جایزه‌های ایران‌شناسی در خارج از کشور»، «ایران‌شناسی در لهستان، گزارش یک سفر»، «درآمدی بر ایران‌شناسی در مصر» و «مطالعات ایرانی در کره جنوبی» اشاره کرد.
«روش و منش اسلام‌شناسی در نظام آکادمیک غربی و نظام اندیشگی مسلمانان»، «رویکرد مسیحیان به اسلام و اسلام‌شناسی» عنوان دو گفت و گوی این شماره از نامه ایران و اسلام است. «گفتمان اسلام سیاسی و پاد گفتمان‌های آن»، «اسلام دین متمایز»، «مطالعات اسلامی در فنلاند»، «تأملی در اسلام شناسی ژورنالیستی در غرب» و «چکیده مقالات به زبان انگلیسی» از دیگر بخش‌ های این فصلنامه به شمار می‌روند.
دکتر حمیدرضا آیت اللهی، حسن بلخاری، رسول جعفریان، عطاءالله حسنی، اسحق صلاحی، دکتر برت فراگنر، شریف حسین قاسمی، جواد منصوری، محمدجواد مرادی نیا، مهدی محقق، عارف نوشاهی، کریم نجفی برزگر، دکتر سید علیرضا واسعی و دکتر علی اکبر ولایتی اعضای هئیت تحریریه این نشریه هستند.
این نشریه به صاحب امتیازی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران، به مدیرمسئولی علی اکبر صفی پور و سردبیری دکتر کیومرث امیری به چاپ رسیده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.