طرح کتابشناسی متون چاپی در ایران

میراث مکتوب - آنچه در ادامه می خوانید مقاله ای از دکتر اکبر ایرانی است که در کتاب مرزبان فرهنگ: جشن نامه دانشور فرهنگیار حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود مرعشی نجفی منتشر شده است.

گنجینه ای بی کرانه از دستنوشت: نخستین آشنایی من با جناب دکتر سید محمود مرعشی در سال 1369 بود که با شرح صدر از طرح بنده حمایت کردند. به ایشان پیشنهاد دادم به لحاظ نیازی که دفتر مطالعات دینی حوزۀ هنری دارد، موافقت فرمایند بنده فهرستی از کتب سیره و شرح احوال امامان بزرگوار شیعه موجود در کتابخانه را تهیه کنم. ایشان نه تنها با این کار موافقت کردند، بلکه فرمودند خود کتابخانه آن را به صورت چند دفتر منتشر می کند. دفتر اول تراجم رجال حاوی فهرست کتب شرح احوال ائمه اطهار (ع) به وسیله انتشارات آن کتابخانه منتشر شد.

این ارتباط و همکاری در سال 1372 که طرح احیای میراث مکتوب راه اندازی شد، بیشتر گردید و بنده برای مشورت با آقای دکتر مرعشی هر از گاهی راهی قم می شدم. کتابخانه برای من محل دیدار و تبادل نظر با متخصصان و کارشناسانی چون علی رفیعی –عافاه الله- و دیگر فهرستنویسان و نسخه شناسان بود. برای اولین بار با محققانی مانند رسول جعفریان، محمدرضا انصاری و ... آشنا شدم – که اکنون از دانشمندان بنام حوزۀ نسخه شناسی، فهرست نویسی و تصحیح متون کهن به شمار می روند- و تمجید از ایشان را بارها از لسان بزرگانی چون استاد شفیعی کدکنی و مرحوم ایرج افشار به وفور شنیده ام. این اقبال نسبت به بزرگان نسخه شناس خارجی هم وجود داشته است.

 مرزبان فرهنگ: جشن نامه دانشور فرهنگیار حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمود مرعشی نجفی/ ج1، صص339-350.

متن کامل این مقاله را اینجا بخوانید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.