جلد 45 فهرست نسخه های خطی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی

میراث مکتوب - جلد 45 فهرست نسخه های خطی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی از شمارۀ 16300 تا 16001 به کوشش هایده چیذری منتشر شد.

 

بیشتر فهرست های معرفی شده در این جلد، متعلق به مجموعۀ شخصی سید محمد جزایری است. این مجموعه پیش از این در تملک سازمان مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی بود. پس از ادغام این سازمان با کتابخانۀ ملی اموال آن از جمله نسخه های خطی به کتابخانۀ ملی منتقل شد.

روش فهرست نویسی این مجلد اکتفا به اختصار و پرهیز از اطالۀ کلام در دو بخش کتابشناسی و نسخه شناسی است. همچنین سنت کتابخانۀ ملی یعنی مستندسازی اعلام و موضوع ها در این فهرست رعایت شده است. در بخش کتابشناسی، عنوان هر کتاب با استناد به متن کتاب و یا مراجعه به منابع انتخاب شده است. مستند مؤلفان در قسمت سرشناسه و برخی اعلام و اسامی مرتبط در قسمت شناسه افزوده بر اساس مستند مشاهیر نوشته شده است. موضوع نسخه ها نیز بر اساس سرعنوان های کتابخانۀ ملی آمده است. هر کتاب تنها یک بار معرفی شده و کتاب های مشابه به نخستین شمارۀ همان کتاب ارجاع شده است.

در این کتاب همچنین بخش نسخه شناسی، جهت تفکیک از بخش کتاب شناسی، با فونت کوچکتر و اندازۀ سطر کوتاه تر و عناوینی درشت تر طراحی شده است.

چیذری: هایده، فهرست نسخه های خطی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران (جلد 45)، تهران، سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران، 499 صفحه، قطع: وزیری، شمارگان: 300 نسخه، بها: 250000 ریال، 1394.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.