معرفي نسخه خطي خلاصه المقامات و وي‍‍ژگ‍ي هاي سبكي و زباني آن

میراث مکتوب - خلاصه المقامات تأليفي است دربارۀ احوال شيخ احمد جام (ژنده پيل) مشتمل بر سه مقاله حاوي سي و چهار باب و يك فصل.

علاءالملك جامي- از نوادگان شيخ احمد جام- اين تاليف را با الهام از اشاره جد خود در سال 840 هجري قمري و در روزگار شاهرخ بهادر تيموري(14 ربيع الثاني 776- ذي الحجه 850 هـ ق)، تاليف نموده و به وي تقديم كرده است.

علاءالملك در تأليف اين كتاب علاوه بر مقامات محمد غزنوي - كه آن هم شرحي از مقامات احمد جام است - از چهار مقامات به نام هاي: مقامات امام رضي الدين الياس تايبادي، مقامات شيخ احمد ترخستاني، مقامات درويش علي بوزجاني و مقامات تاج الدين محمود بوزجاني استفاده نموده؛ همچنين از تاريخ خواجه محمد هيصم، جامع الاصول، بعضي از صحاح سته و مسانيد اربعه و ظاهراً ديوان چند تن از شعرا از جمله عطار نيشابوري و همچنين برخي تأليفات شيخ جام (انس التايبين، سراج السايرين، روضه المذنبين، كنوز الحكمه، مفتاح النجات و بحارالحقيقه و همچنين مجموعه اشعار شيخ جام) بهره برده است. به علاوه اين كتاب داراي فوايد عرفاني، جغرافيايي، تاريخي و ويژگي هاي خاص سبكي و زباني است كه در مقاله بدانها اشاره شده است. از خلاصه المقامات چند نسخۀ خطي موجود است، از جمله آن ها مي توان به نسخه خطي كتابخانه گنج بخش لاهور، نسخه خطي دانشكده الهيات مشهد و نسخۀ مجلس شوراي اسلامي اشاره كرد كه مقاله در جاي خود به معرفي آن ها پرداختـه است.

متن کامل این مقاله نوشتۀ زهره نيك سير و سيد عباس محمدزاده رضايي که در مجله فنون ادبي ، سال ششم، شماره 2 (پياپي 11) منتشر شده است اینجا بخوانید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.