آشکارساختن وجه تاریخی زندگی باباطاهر

میراث مکتوب - دکتر نصرالله پورجوادی این کتاب را برای روشن ساختن وجوه عرفانی و فلسفی زندگی و اشعار باباطاهر تألیف کرده است. باباطاهر ازچهره‌های معروف تصوّف ایران است كه تاكنون در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برده و به گفتۀ مؤلف در این کتاب سعی شده است وجوه ناشناختۀ او از ابهام خارج شود.

 

وی در میان ایرانیان بیش از آن كه به عنوان صوفی شناخته شود به عنوان شاعر معروف بوده است امّا هنوز در مورد شاعری او هیچ حكم قطعی نمی‌توان صادر كرد. برخی او را قدیم‌ترین شاعر صوفی، در زبان پارسی دانسته‌اند برخی هم هیچ ‌یك از اشعار منسوب به او را اصیل ندانسته‌اند.

علی‌رغم این كه به نظر می‌رسد در چند دهۀ گذشته، ما از جهاتی طاهر را بهتر شناخته‌ایم، آثار منسوب به وی همچنان در هالۀ ابهام به سر می‌بَرد و غبار افسانه از چهرۀ باباطاهر زدوده نشده است.

در این دفتر سعی شده با استفاده از منابع جدید و مطالعۀ دقیق‌ترِ منابعی كه قبلاً در اختیار محقّقان بوده است این غبار، از آینه پاك شود و طاهر افسانه‌ای به عنوان طاهری تاریخی معرفی شود.

پورجوادی: نصرالله، باباطاهر، شرح احوال و نگاهی به آثار ابومحمّد طاهر جصّاص همدانی، تهران، فرهنگ معاصر، 210 صفحه، قطع: رقعی، بها: ۱۸۰۰۰۰ ریال، 1394.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.