کتابی در طب

میراث مکتوب - کتابی در طب متن تصحیح شده یکی از نسخه‌های خطی کتابخانۀ مجلس به شماره 207288 است که تاکنون نسخه مشابه آن یافت نشده است.

نامی از مؤلف این کتاب در دست نیست؛ اما آنچه معلوم است در جوانی به هندوستان سفر کرده و درس طب خوانده است. بعد در اصفهان کتاب موجز قانون را خدمت حکیم عماد بن میرزا محمد، خویش حکیم شفائی خواند و اجازه طبابت گرفت. پس از ده سال در یزد و دوازده سال در اصفهان به معالجت و مدارست مشغول شد و خدمت اطبا بسیار کرد و دستورات ایشان را دید و آنچه را به تجربه رسید در این کتاب مندرج ساخت و مانند زکریای رازی قرابادین را به ترتیب علل نوشت و اول امراض خاصه را ذکر کرد.

این کتاب ارزشمند فارسی در دو بخش تدوین شده است؛ بخش اول در دوازده باب و یک خاتمه در باره بیماری‌ها و طریق معالجه آنها از سر تا قدم است و بیماری‌ها و اسباب و علائم و داروهای موردنیاز برای معالجه را شرح و و توضیح می‌دهد. بخش بعدی درباره ترکیب داروها برای معالجه بیماری‌های گوناگون است و در خاتمه نیز دستور ساخت چند معجون خاص و مهم را آورده که حائز اهمیت است. از نکات برجسته و مهم کتاب این است که مولف خود متخلق به اخلاق حسنه است که از ویژگی‌های حکمای الهی بوده، طبیبان و طلاب و دیگر رهپویان دانش طب را به مطالعه و تحقیق در کتب طبیه و آگاهی از نظر متقدمین توجه می‌دهد و آنان را به رعایت اخلاق انسانی و مسائل شرعی توصیه می‌کند.

این کتاب در تاریخ سه شنبه، یازدهم ذی‌القعده الحرام سال 1294 هجری قمری توسط کاتب محترم، عبدالکریم موسوی الجهرمی، کتابت شده و به پایان رسیده است.

کتابی در طب با تصحیح و تحقیق دکتر تولی صفری و مرضیه اخوان مختارانی در 294 صفحه از سوی انتشارات المعی در تهران در سال 93 منتشر شده است.

منبع: کتابخانه مجلس شورای اسلامی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.