وقایع محاصرۀ قلعۀ حیدرآباد

میراث مکتوب - میرزا محمد نورالدین نعمت خان عالی شیرازی در حدود 1048 هجری (1638) پا به عرصۀ گیتی نهاد و در سال 122 هجری (1710) رخت از این جهان بربست. نعمت خان به سه تن از شاهان گورکانی خدمت کرده است که عبارتند از: شاه جهان، شاه عالمگیر اورنگ زیب و بهادرشاه اول.

 

کتاب وقایع محاصرۀ قلعۀ حیدرآباد از آن دسته کتاب هایی است که با وجود ارزش بالای ادبی و تاریخی در ایران ناشناخته مانده است. لذا مصحح این کتاب تلاش کرده است با هدف تصحیح و تعیین نسخه های معتبر و اصح گامی هرچند کوچک در شناساندن این اثر بردارد.

نویسنده بلافاصله (چون خود در میدان جنگ حضور داشته هرچه را دیده، در کتابش درج کرده) به شرح وقایع محاصرة قلعه گولکندۀ حیدرآباد (که به سال 1097ق در زمان و با حضور اورنگ زیب صورت گرفته،) پرداخته است.

سنت عرض و مقابلۀ نسخ از دوره های نخست آغاز کتابت زبان فارسی شروع شد و طبیعتاً نسخه های باقی مانده از کانون نسخه نویسی شبه قاره که نسخۀ حاضر را نیز شامل می شود به مثابۀ نسخ دیگر بارها مورد استنساخ کاتبان مختلف قرار گرفته ، به خصوص اینکه کتاب وقایع زمانی در شبه قاره، جزو کتب درسی محسوب می شد و در هند بسیار معروف بود.

در تصحیح این اثر از نسخه های موجود در کتابخانه های مختلف کشور و خارج از کشور مانند مجلس، ملی، ملک و دانشگاه تهران، کتابخانۀ حضرت معصومه (س) قم، کتابخانۀ مرکزی تبریز، کتابخانۀ حیدرآباد و دهلی نو، کتابخانۀ شهر لس آنجلس استفاده شده است.

مصحح در این کتاب علاوه بر معرفی نویسندۀ اثر به موضوعاتی مانند طنز کتاب پرداخته است و سپس ابواب کتاب وقایع و اختلاف تاریخ باب ها در نسخ مختلف، ویژگی های نثر کتاب، معرفی نسخه ها، علایم اختصاری به کار رفته در تصحیح کتاب، ویژگی های نثر کتاب، معرفی نسخه ها، علایم اختصاری به کار رفته در تصحیح کتاب، ویژگی های رسم الخطی و زبانی و دستوری نسخۀ اساس را لحاظ قرار داده است.

پژوهش نامۀ کتاب حاضر شامل تعلیقات و توضیحات مختصر نکات و جملات غامض متن با استفاده از شرح احدیه بر وقایع محمدیه، فهرست لغات و ترکیبات دشوار، فهرست آیات و احادیث، فهرست امثال و اشارات عربی، فهرست اشعار، فهرست اعلام و اشخاص و فهرست اماکن و جای ها می باشد.

میرزا محمد نورالدین نعمت خان عالی شیرازی، وقایع حیدرآباد (وقایع نعمت خان عالی شیرازی)، تصحیح و نگارش: حکیمه خوش نظر، تبریز، 232 صفحه، شمارگان: 1000 نسخه، قطع: وزیری، بها: 140000 ریال، 1393.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.