انتشار لوامع الأسرار فی شرح مطالع الأنوار

میراث مکتوب - محمد بن محمد بویه ای رازی ورامینی معروف به قطب الدین رازی (۶۴۷-۷۶۶ق) از بزرگان و دانشمندان اسلام و مفاخر شیعه در علم منطق، کلام و فلسفه است که در زمان حیات خود میان دانشمندان شیعه و سنی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود.

 

اصل او از ورامین از مضافات ری بوده است و به همین جهت به رازی شهرت یافت. رازی پس از تحصیل علوم مقدماتی نزد قاضی عضدالدین ایجی مؤلف کتاب مواقف و علامه حلی، علوم معقول و منقول را آموخت و در منطق و فلسفه تخصص یافت. میرسید شریف جرجانی، سعدالدین تفتازانی و شهید اول نزد رازی شاگردی کردند. شهید اول، قطب رازی را بزرگ‌ ترین شاگرد علامه می‌داند.

المحاکمات بین شرحی الاشارات، تحریر القواعد المنطقیه فی شرح الشمسیه و  لوامع الاسرار فی شرح مطالع الانوار از آثار معروف قطب الدین رازی است.

لوامع الأسرار فی شرح مطالع الأنوار از مهم‌ترین کتابهای مفصل منطقی است که مورد توجه منطق‌دانان و فیلسوفان مسلمان بوده و هست. این کتاب شرحی است بر مطالع الانوار سراج الدین محمود بن ابی بکر ارموی. قطب رازی در این کتاب تحت تأثیر چهار شخصیت بزرگ منطقی: ابن سینا، فخر رازی، خونجی و خواجه نصیر است و میان آرای اختلافی آنها به داوری می‌نشیند. کتاب مطالع الانوار مهم‌ترین اثر منطقی سراج‌الدین ارموی از منطق‌دانان بنام قرن هفتم و معاصر منطق‌دانان بزرگی چون افضل‌الدین خونجی، اثیرالدین ابهری، خواجه نصیرالدین طوسی و نجم الدین عمر کاتبی قزوینی است. بخش منطق این کتاب بارها در ایران به چاپ رسیده است.

این کتاب به تازگی با تصحیح، تحقیق و مقدمۀ دکتر علی‌اصغر جعفری ولنی از سوی انتشارات دانشگاه تهران راهی بازار نشر شده است.

قطب الدین محمد بن محمد الرازی، لوامع الاسرار فی شرح مطالع الانوار، تصحیح، تحقیق و مقدمه: دکتر علی‌اصغر جعفری ولنی، دانشگاه تهران، 732 صفحه، شمارگان: 1000 نسخه، قطع: وزیری، بها: 380000 ریال، 1393.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.