تاریخ خجسته؛ زندگی، زمانه و آثار استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی

میراث مکتوب - زنده یاد استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی (1335 – 1266 ش) فرزند محمد زمان بود که در قم تفرش متولد شد.

تحصیلات ابتدایی خود را در تفرش در مکتب خانه و سپس در محضر میرزا اسماعیل خان دبیر تفرشی، اشراق السلطنه و سید محمد امام جمعه در خصوص فنون، ادب، نثرنویسی و اصول فقه گذراند. در سال 1287 شمسی به تهران آمد و زبان های خارجی را فراگرفت و به سمت معلمی در مدرسۀ آلیانس فرانسوی ها به کار تدریس مشغول شد و بعد از آن به تألیفات و ترجمۀ کتاب های فراوانی همت گماشت .

وی حدود 70 اثر در حوزۀ تاریخ و شرح زندگی ائمه (ع) تألیف و تعداد بسیاری ترجمه از خود به جا گذاشته است. شرح زندگی ائمۀ معصومین (ع) در چند جلد، کتاب زندگی سیدالشهدا (ع)، کتاب زندگی حضرت امام رضا (ع) در 3 جلد، شرح حال بزرگان ایران در هشت جلد، تاریخ عمومی قرن 14 هجری، تاریه انساب تفرش، مفتاح الاعلام، شرح زندگانی خود از 1290 تا 1315 شمسی در 5 جلد و بسیاری مقالات که در طول 40 سال در مطبوعات آن زمان به چاپ رسید. وی همچنین شاعری چیره دست بود از او اشعاری حکیمانه به فارسی و عربی به یادگار مانده است.

کتاب حاضر با عنوان تاریخ خجسته به زندگی ، زمانه و آثار استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی می پردازد.

در بخشی از مقدمۀ رسول جعفریان بر این کتاب می خوانیم:  «مرحوم ابوالقاسم سحاب که نامش با نوشته ها و پژوهشهای تاریخی فراوان و ده ها مقاله همراه است پدیدآورندۀ آثار با ارزشی است که به ویژه در حوزۀ تاریخ دینی، مقامی پر ارج دارد. تألیف یک دوره تاریخ ائمه (ع) در روزگاری که کارهای نوشتنی دینی محبوبیت چندانی هم نداشت، در کنار کارهای علمی و شغلی، یکی از یادگارهای برجستۀ این مرد دانشی است که امیدواریم همۀ مجلدات آن به چاپ رسیده و یک شکل عرضه شود.»

 زندگی، زمانه و آثار استاد ابوالقاسم سحاب تفرشی از 1275 تا 1335 ش، به کوشش و افزوده: غلامرضا سحاب از 1335 تا 1393 ش، تهران، دنیای جغرافیای سحاب، 488 صفحه، شمارگان: 500 نسخه، قطع: رحلی، 1394.  

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.