تحليل شرح مثنوي مير نورالله احراري

ميراث مكتوب - حسن دشتی در شماره 50 دوفصلنامه تخصصی آینه میراث در مقاله ای با عنوان «تحليل شرح مثنوي مير نورالله احراري و مقايسۀ آن با شروح ديگر»، شرح شاه ميرمحمد نورالله احراري دهلوي را بر مثنوی معنوی بررسی کرده است.
دشتي در چكيده اين مقاله مي نويسد: قرآن كتاب راهنمای جاودانۀ بشريت، به زبان وحي و به واسطۀ پيامبر اكرم (ص) بر جامعۀ انساني نازل شد. ارشادات و تنبيهات اين اثر آسماني، در بسياري از كتب دست ‌نوشتۀ بشر، شرح و توضيح شد كه از آن ميان، مثنوي معنوي مولانا جلال‌الدين، منحصر به ‌فرد است و شايد بتوان گفت بيشترين سهم را در ترويج فرهنگ و آموزه‌هاي قرآني و ديني داشته است. اين كتاب ارزشمند را به گفتۀ بزرگان ادب و عرفان، بايد به نوعي تفسير عرفاني قرآن كريم دانست، چرا كه از دو خصلت اساسي قرآن برخوردار است: اول اينكه همانند قرآن داراي ظاهر و باطني نهفته و چند لايه است:
و دوم اينكه همچنان كه در قرآن داستانها و تمثيلها براي عبرت‌آموزي بيان مي ‌شوند، مولانا نیز در مثنوي نيز براي شرح و بسط مفاهيم، به آوردن داستانها و حكايات متوسل مي ‌شود تا هر كس بر حسب استعداد و به قدر فهم خود از آن بهره گيرد.
از زمان تأليف اين كتاب گرانبها تاكنون، مباحث و شروح بسياري پيرامون آن به وجود آمده است كه هر يك از زوايۀ خاصي به آن نگاه كرده‌اند و بعضاً به حل دشواريهاي موجود در راه فهم مطالب آن، همت گماشته‌اند، يكي از اين شروح را شاه ميرمحمد نورالله احراري دهلوي نگاشته است كه در آن علاوه بر توجه به كتب شرح متقدمين و نقد و بررسي آنها، به توضيح مشكلات بسياري از ابيات پرداخته است كه تا زمان خود او، براي محصلان اين كتاب، محل سؤال بوده‌اند. اين شرح سپس مورد استفاده و استناد شارحان ديگري از جمله ولي محمد اكبرآبادي و خواجه ايوب پارسا قرار گرفته است.
شماره 50 دوفصلنامه تخصصي آينه ميراث مهر ماه سال جاري منتشر خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.