برگزاری مراسم نکوداشت دکتر محمود رفیعی

میراث مکتوب - انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس خدمات ارزشمند علمی و فرهنگی مورخ دانا و پزشک توانا دکتر محمود رفیعی مراسم بزرگداشتی برای آن استاد گرانقدر برگزار می کند.

در این مراسم از خدمات علمی و فرهنگی ایشان در طول حیات پربار خود به ویژه در تاریخ بیرجند و قائنات تقدیر به عمل می آید.

این مراسم روز یکشنبه 19 مهرماه سال جاری از ساعت 17:30 الی 19:30 در سالن اجتماعات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی واقع در خیابان ولی عصر (عج)، پل امیربهادر، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک 71 برگزار خواهد  شد.

آشنایی با زندگی و خدمات علمی دکتر محمود رفیعی

دکتر محمود رفیعی در هفتم دی ماه ۱۳۱۸ هجری شمسی درروستای درخش شهرستان درمیان دیده به جهان گشود. دوران کودکی ( تا قبل از دبستان) را در درخش و درمیان گذراند و تحصیل را در دبستان درخش شروع کرد و بعد به دبستان حکیم نزاری بیرجند رفت. دورۀ دبیرستان را در دبیرستان های شوکتی بیرجند و البرز تهران گذراند. دکتر محمود رفیعی پس از اتمام تحصیل دبیرستان، عازم کشور سوئیس شد و در سال ۱۹۵۸ میلادی تحصیل در رشتۀ پزشکی در دانشگاه ژنو را شروع کرد.

در آن دانشگاه از محضر استادان برجسته ای مانند پروفسور بیکل، پروفسور فرانچس کتی، پروفسور رودار و پروفسور روتیس هوزر که همگی از استادان برجسته بین المللی بودند بهره برد.

پس از اتمام دوره دکتری برای گرفتن تخصص و ادامه تحصیلات عازم انگلستان شد و به مدت سه سال در بیمارستان کودکان «گریت اورموند» در لندن و یک سال هم در «شفلید» نزد استادان سرشناس طب کودکان از جمله « پروفسور ایلینگ ورث» و «پروفسور ولف» دوره طب اطفال را گذراند و موفق به اخذ تخصص طب کودکان شد. دکتر محمود رفیعی پس از بازگشت به میهن در سال ۱۳۵۱ (ه.ش) دردانشگاه تهران ، مرکز طبی کودکان دکتر اهری ، با سمت استاد بیماری های کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران بازنشسته شد، اما همچنان به خدمات علمی، فرهنگی و درمان بیماران ادامه می دهد.

از آثار او می توان به زندگی و آثار نزاری، بیرجند نامه، دیوان شیخ عبدالحسین فنودی، زندگی و اشعار سری ( بدیع الزمان نور بخش) و ... اشاره کرد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.