سخنرانی مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب در کنفرانس «پایزه، ارزش های تمدن آسیا در قرن 7 و 8 هجری»

میراث مکتوب - کنفرانس «پایزه، ارزش های تمدن آسیا در قرن 7 و 8 هجری» از 27 تا 29 اکتبر 2015 برابر با 5 تا 7 آبان 1394 در اولان باتور مغولستان برگزار می شود و دکتر اکبر ایرانی، مدیرعامل مرکز پژوهشی میراث مکتوب نیز در آن حضور و سخنرانی خواهد داشت.

این همایش به همت فرهنگستان علوم مغولستان و مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ایران با حمایت وزارتخانه های امورخارجۀ ایران و مغولستان، مؤسسات امور خارجه، تاریخ و باستان شناسی و زبان و ادبیات کشور مغولستان برگزار می شود.

دکتر اکبر ایرانی در این نشست با موضوع «اهمیت چاپ جامع التواریخ بخش مغول (ویرایش جدید) و جایگاه آن در تاریخ نگاری ایران و مغول» سخنرانی خواهد کرد. بخشی از چکیدۀ این سخنرانی در ادامه آمده است:

«خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، سیاستمدار، مورخ، پزشک و دانشمند بزرگی  که در مدت 20 سال متصدی وزارت در دوران حکومت سه حاکم مغول بود. وی به دستور غازان خان تاریخ جهان به ویژه تاریخ شرح احوال و انساب و فرهنگ و قبایل مغولان را بر اساس منابع معتبری چون آلتان دفتر و نقل شفاهی عالمان و شاهزادگان مغول به زبان فارسی و با استفاده گسترده از واژگان و اصطلاحات ترکی و مغولی تألیف کرد. این یک اثر جهانی است و ترجمۀ آن به زبانهای مختلف نمایانگر اهمیت آن خصوصاً بخش تاریخ مغول این اثر است. مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب ویرایش جدیدی از این کتاب را در چهار جلد آماده چاپ کرده است. در این مقاله بر آنیم تا به بیان اهمیت چاپ این اثر و جایگاه آن در تاریخنگاری ایران و مغول بپردازیم. طبعا با انتشار این اثر زمینه بیشتر برای شناخت مشترک از تاریخ و فرهنگ ایران و مغولستان بیش از گذشته فراهم می شود.»

برای آشنایی با معنای لغوی «پایزه» اینجا کلیک کنید.

برنامه کنفرانس را اینجا مشاهده کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.