فراخوان هم‌اندیشی «170 سال کتابخوانی با هزار و یک شب» منتشر شد

میراث مکتوب - در صد و هفتادمین سالگرد ترجمه هزار و یک شب به زبان فارسی، خانۀ کتاب در نظر دارد، در همایشی یک روزه به این کتاب و تأثیر آن در گسترش کتاب‌خوانی بپردازد.

هزار و یک شب (الف لیله و لیله) مجموعهای از داستان‌ها در قالب یک داستان واحد است که در طی سال‌های طولانی در سرزمین‌های هند، ایران و جهان عرب شکل گرفته است. کتاب هزار ویک شب در ایران برای سال‌‌ها ناشناخته بود تا برای نخستین بار، میرزا عبداللطیف طسوجی التبریزی این کتاب را از نسخۀ عربی ترجمه کرد و میرزا سروش اصفهانی به ‌فراخور متن، اشعاری سرود یا از اشعار شعرای بزرگ به کتاب افزود. این ترجمه در سال 1261ق./ 1845م. منتشر شد.

با توجه به تأثیرات جهانی و ملی این کتاب بر کتاب‌های بعدی، در صد و هفتادمین سالگرد ترجمه هزارویک شب به زبان فارسی، خانۀ کتاب در نظر دارد، در نشستی یک روزه به این کتاب و تأثیر آن در گسترش کتاب‌خوانی بپردازد.

محورهای اصلی هم‌اندیشی این نشست به این شرح است:

1-  هزارویک شب و ادبیات ایران و جهان؛

2-  ترویج کتاب‌خوانی و قصه‌گویی با هزارویک شب؛

3-  بازنویسی هزارویک شب برای کودکان؛

4- ترجمه‌های هزارویک شب؛

5-  نسخه‌های خطی هزارویک شب؛

6-  کتاب‌های چاپی متقدم و متأخر هزارویک شب؛

7-  هزارویک شب و مردم شناسی؛

8-  اقتباس‌های هنری (تصویرگری، نمایش، فیلم، نقاشی و ...) و ادبی (هزارویک روز، هزار داستان و ...) از هزارویک شب؛

9- ریشه‌های داستان‌های هزارویک شب؛

10-  پدیدآورندگان (مصححان، پژوهشگران، مترجمان، تصویرگران، بازنویسان، ناشران و ...) هزارویک شب؛

11-  هزارویک شب در نقدهای ادبی.

آخرین مهلت ارسال چكیده مقاله‌ها اول آذر 1394 و آخرین مهلت ارسال اصل مقاله‌ها اول بهمن 1394 است. زمان اجرای این هم‌اندیشی اسفند ماه امسال است.

مقاله‌ها باید نتایج فعالیت‌های پژوهشی اصیل و نو و فعالیت‌های كاربردی مفید و موثر پژوهشی در حوزه مورد بررسی باشد. هم‌اندیشی به زبان فارسی، با رعایت اصول و آیین نگارش این زبان، منتشرمی‌شود. زبان همه مقالات، فارسی و دارای عنوان و چكیده انگلیسی باشند. همچنین چکیده و اصل مقالات باید به آدرس  1001shab@ketab.ir ارسال شود.

مقاله‌ها باید دارای ساختار علمی-پژوهشی به ترتیب دارای بخش‌های صفحه مشخصات نویسنده، چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بدنه مقاله، نتیجه‌گیری، پی نوشت و منابع باشد.  متن مقاله (با فونت: فارسی B-Nazanin سایز 12 و انگلیسی Times New Roman سایز 11 حداکثر 18 صفحه (با تمام اطلاعات: عکس،‌ متن، نقشه و کلیه تصاویر) یک رو (هر صفحه 32 سطر) تنظیم شود. منابع به شکل ارجاع درون متنی در متن مقاله درج شود: (نام خانوادگی نویسنده،‌ سال انتشار: صفحه)

منابع در فهرست منابع پایان مقاله به صورت زیر درج شود:

الف. کتاب‌ها:‌ نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان کتاب. جلد. نام مترجم یا مصحح. محل انتشار: نام ناشر.

ب. مقاله‌ها: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان مقاله. نام مجله. شماره مجله. شماره صفحه‌‌های مقاله در مجله.

ج. سند اینترنتی: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (تاریخ). عنوان سند. از آدرس اینترنتی به طور کامل. بازیابی شده در تاریخ. هیأت علمی همایش در رد یا قبول مقالات دریافت شده آزاد است.

مقالاتی صرفا در این همایش مورد داوری قرار می‌گیرند كه تا كنون در هیچ مجله علمی داخلی یا خارجی درنوبت چاپ نبوده و یا به چاپ نرسیده باشند.

همایش در ویرایش، اصلاح و هماهنگ‌سازی اصطلاحات علمی مقاله به گونه‌ای که مفاهیم آن تغییر نیابد برای درج در کتاب همایش آزاد است.

اطلاعات بیشتر دربارۀ این همایش را اینجا ببینید.

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.