ایل قاجار چگونه به فرمانروایی رسید؟

میراث مکتوب - کتاب ره‌آغاز فرمانروایی ایل قاجار از مجموعه تاریخ و شناخت جامعه معاصر ایران (2) تالیف دکتر ناصر تکمیل‌همایون به بررسی سقوط صفویه و شیوه قدرت‌یابی ایل قاجار و برپایی پادشاهی آن می‌پردازد.

در این پژوهش تکیه بر جنبش‌ها و حرکت‌های اجتماعی و سیاسی قاجاریان بیش‌تر مورد توجه قرار دارد و به همین دلیل کوشش شده تا طی فصول نه‌گانه با برخورداری از منابع و نگارش‌های تاریخی خودی و محققان برون‌جامعه‌ای که نگارش‌های متفاوتی با پژوهشگران ایرانی دارند، از نخستین اقدامات قدرتمندانه فتحعلی‌خان قاجارقوانلو و تلاش‌های فرزندش محمدحسن‌خان و قیام‌های فرزندزادگانش حسینقلی‌خان جهانسوز و آقامحمدخان سخن به میان آمده و در مسیرهای سخت‌گذر جنگ‌ها و فتنه‌ها، چگونگی راه‌یابی‌های آنان برای رسیدن به سلطنت روشن گردد.

دوران مورد بررسی از سقوط اصفهان توسط افغان‌ها (12 محرم‌الحرام 1135ق/ 12 اکتبر 1722 م) تا تاجگذاری آقامحمدخان قاجار (جمادی‌الآخر 1210ق/ مارس 1796 م) است که در تاریخ ایران به‌عنوان دوران آشوب نامیده شده است. روزگار مزبور با آغاز سلطه‌گری دولت‌های استعماری روسیه و انگلستان و فرانسه از یک سو و دست‌اندازی‌های نظامی و جنگی عثمانیان از سوی دیگر هم‌زمان است و کشمکش‌ها و منازعات ایلی و طایفه‌ای و قبیله‌ای در شرایطی انجام می‌یافت که برای ایرانیان تازه و نوظهور بود و کوشش‌های سیاسی مدعیان قدرت و سلطنت فزون بر ایجاد وحدت و هماهنگی، مساله‌ استقلال و حفظ یکپارچگی کشور را نیز بیش‌وکم در نظر داشتند. به همین دلیل تحلیل تاریخ این دوره از منظر جهانی و سیاست‌های جدید باید در معیار دقیق‌تری مورد بررسی قرارگیرد.

در پی تحلیل تاریخی عصر پیش از «دوره‌ی آشوب» و نقش ایل و اویماقات قاجار در دوران سلطنت صفویه، زندگی جدید بخش عظیمی از قاجاریان سکونت‌یافته در استرآباد و مازندران در این اثر مورد پژوهش قرارگرفته و در این مجلد شرح و بیان مختصر آن به نگارش درآمده‌است.

فصول این کتاب به شرح زیر است:

سیمای تاریخی دوران آشوب

نقش و موقعیت سیاسی فتحعلی‌خان قاجار قوانلو

 محمدحسن‌خان در مسیر شهریاری

 اقدامات قدرت‌طلبانه حسینقلی‌خان جهانسوز

 قیام آقامحمدخان قاجار

 نبردهای آقامحمدخان قاجار و لطفعلی خان زند

جنگ‌های اقامحمدخان در قفقاز

آخرین تلاش‌ها

خان قاجار بر اورنگ پادشاهی

 فرجام سخن

تکمیل همایون، ناصر،  ره آغاز فرمانروایی ایل قاجار، تهران، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، 200 صفحه، شمارگان: 500 نسخه، قطع: وزیری، بها: 130000 ریال، 1394.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.