خطوط المصاحف

میراث مکتوب - کتاب «خطوط المصاحف» (خطوط قرآنی) به‌همت مرکز هنرهای اسلامی کویت منتشرشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی «الوطن آنلاین»، مرکز هنرهای اسلامی کویت در راستای سلسله انتشارات هنری خود و با هدف تعمیق فرهنگ زیبایی‌شناسی اسلامی، کتاب «خطوط المصاحف»(خطوط قرآنی) را منتشر کرد.

این کتاب به قلم «ادهام محمد حنش»، استاد هنر خوشنویسی عربی و نسخه‌های خطی اسلامی و رئیس دانشکده هنر و معماری اسلامی دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی اردن نگاشته شده است.

کتاب «خطوط قرآنی» در 120 صفحه و در اندازه بزرگ و در سه بخش خطوط قرآنی، خطوط ویژه چاپخانه‌ها و خطوط مورد استفاده مؤلفین (نویسندگان) تدوین شده است.

در این کتاب، انواع خط‌هایی که قرآن در طول تاریخ به آن‌ها کتابت شده و همچنین، مناطق جغرافیایی این خطوط در جهان اسلام ذکر شده است.

«ابن ندیم» (از کتاب‌شناسان سده چهارم هجری قمری)، نخستین کسی بود که خطوط قرآنی را تدوین کرد؛ شاکله همه این خطوط به خط قدیمی «جزم» برمی‌گشت.

از قرن چهارم هجری، کتابت قرآن به انواع خطوط ادامه پیدا کرد که از بارزترین این خط‌ها می‌توان به محقق، ریحان، ثلث، جلیل و نسخ اشاره کرد که خط نسخ به‌دلیل استفاده زیاد خوشنویسان شرق جهان اسلام از آن برای کتابت قرآن به «خادم القرآن» معروف شده است.

اما در مغرب جهان اسلام، انواع خط اندلسی و مراکشی از جمله خط «مبسوط» و «قیروانی» و دیگر خطوط برای کتابت قرآن کریم رواج پیدا کرده است.

برخی خط‌های دیگر مانند «تعلیق» و «دیوانی» نیز برای کتابت مصحف استفاده شده‌اند که قرآن‌های اندکی به این خطوط کتابت شده‌اند.

منبع: بساتین

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.