میر سیّد علی همدانی: پژوهشی در احوال و آثار

میراث مکتوب - کتاب میر سیّد علی همدانی: پژوهشی در احوال و آثار، به قلم حاتم عصازاده، محقق تاجیک، توسط پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی منتشر شد. امیر سیّد علی بن شهاب، معروف به میر سیّد علی همدانی، عارف و عالم و شاعر ایرانی قرن هشتم و از مبلغان عمدۀ اسلام در کشمیر هند و از بزرگان سلسلۀ کبرویه بود که بیش از ۱۱۰ اثر به وی منسوب است. از او به‌عنوان «امیر کبیر» و «شاه همدان» نیز نام برده‌اند.

 

کتاب مذکور شامل مقدمه‌ای تحت عنوان «سرسخن» از حجت‌الله فغانی، سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان است. پس از آن مقدمه‌ای به قلم مؤلف آمده و سپس متن اصلی کتاب آغاز شده است.

متن کتاب متشکل از سه باب است که عبارت‌اند از باب اول: میر سیّد علی همدانی و محیط او (تولد و محل ولادت؛ تبار و نسب؛ استادان و تربیت علی همدانی؛ جهانگردی و مسافرت‌ها؛ اولاد و مریدان میر سیّد علی همدانی؛ خواجه اسحاق ختلانی؛ شهادت؛ میراث ادبی؛ آرامگاه خواجه اسحاق؛ وفات و آرامگاه میر سیّد علی همدانی)؛ باب دوم: آثار میر سیّد علی همدانی (شرح مختصری از چند رسالۀ علمی همدانی)؛ باب سوم: موضوع‌های اساسی آثار میر سیّد علی همدانی (پند و اخلاق در آثار میر سیّد علی همدانی؛ جایگاه زن در آثار میر سیّد علی همدانی؛ وصف شاه عادل و رعیت‌پرور در آثار میر سیّد علی همدانی؛ صبر و تحمل از دیدگاه علمی همدانی). کتابنامه آخرین بخش این مجموعه است.

کتاب میرسیّد علی همدانی: پژوهشی در احوال و آثار، نوشتۀ حاتم عصازاده،  زیر نظر میرزا ملا احمد و با ویراستاری مرحوم عبدالرحیم بهروزیان، در پژوهشگاه فرهنگ فارسی ـ تاجیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان به خط فارسی برگردان شده و در سال 1394 (2015 م) توسط چاپخانۀ «پیوند» در 154 صفحه انتشار یافته است.

منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.