نخستین «اطلس نقشه‌های جغرافیای آذربایجان» نقد و بررسی می‌شود

میراث مکتوب - کتاب «اطلس تاریخی نقشه‌ها و تصویرهای جغرافیایی آذربایجان» چهارشنبه ( 23 دی‌ماه) در سرای اهل قلم نقد و بررسی می‌شود.

امیر هوشنگ انوری، بهرام امیراحمدیان، محمدرضا سحاب و مرتضی هاشمی‌پور در این نشست حضور دارند.

کتاب «اطلس تاریخی نقشه‌ها و تصویرهای جغرافیایی آذربایجان» نخستین اطلس نقشه‌های تاریخی آذربایجان به زبان فارسی است که امیرهوشنگ انوری آن را تألیف کرده است. اثری که با معرفی و بررسی و استناد به ۱۹۰ نقشه و تصویر جغرافیایی در فرایندی دو هزار ساله (از سده نخست تا بیستم میلادی) محدوده آن‌جا را مشخص کرده است.

این اسناد مصور از میان آثار برجسته‌ترین نقشه‌نگاران تاریخ کارتوگرافی انتخاب شده‌اند و بسیاری از آنها نخستین‌بار است که در یک متن چاپی معرفی می‌شود. نقشه‌ها با رویکرد توصیفی ـ تطبیقی مطالعه شده‌اند به این معنا که همراه هر نقشه ابتدا شرحی از زندگانی نقشه‌نگار، شیوه و الگوی ترسیمی وی ارائه، سپس مفاهیم و اسامی محدوده آذربایجان روی نقشه استخراج و با موقعیت‌های کنونی تطبیق داده شده است.

نقد و بررسی کتاب «اطلس تاریخی نقشه‌ها و تصویرهای جغرافیایی آذربایجان» ساعت 16 تا 18 در سرای اهل قلم به نشانی خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه‌نصیر، شماره 2، طبقه همکف برگزار می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.