بررسی رویدادهای مهم تاریخ ایران

میراث مکتوب- کتاب تاریخ ایران تألیف دکتر رضا شعبانی در بر گیرنده تاریخ ایران از آغاز تا دوره انقلاب اسلامی می باشد. در این کتاب سلسله¬های پیش از اسلام ایران و خاصه عصر اساطیری و قهرمانی و دوره های تاریخی از مادها و هخامنشیان تا جانشینان اسکندر مقدونی و روی کار آمدن اشکانیان و ساسانیان به اختصار بیان شده و از ذکر جزئیات حکومتی پادشاهان متعدد سه سلسله اخیر اجتناب ورزیده است.

بررسی رویدادهای مهم تاریخ ایران بعد از اسلام، خاصه حکومت های کوچک و بزرگ متقارن (طاهری، صفاری، سامانی، علویان طبرستان، آل زیار و آل بویه) و ترک تباران (غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی) و جزئیات آمد و رفت اشخاص و جابه جایی مراکز قدرت ، بخش های دیگر کتاب را در بر می گیرند.

فاجعه دردناک حملۀ مغولان و کشتار وسیع نفوس و هتک و هدم هرآنچه که بوی مردمی و مدنی می داد و عصر اغتشاش های بزرگ فرهنگی و نابسامانی های هویتی تا آنگاه که سلسلۀ صفوی روی کار می آیند و به دنبال آن نادرشاه افشار، زندها در ادامه کتاب به خوبی و شیوایی بیان شده است. 

عصر قجرها به ملاحظه طول ادوار حکمرانی آنان (۱۳۴۴ – ۱۲۰۴ ه.ق) و هم به  واسطۀ کشانده شدن پای ایران به عرصه سیاست های بین المللی و تأثیرپذیری اجباری از آثار خوش و ناخوش مدنیت غربی، از اعتبار ویژه ای برخوردار است و اهل تاریخ نیز ناگزیرند که به عناصر و عوامل گوناگون و بی شماری که در این روزگار بر جامعه و دولت و موجودیت ایرانی تأثیر نهاده است، به چشم دقت و بصیرت بیشتر نگاه کنند. این بحث بخش دیگر کتاب را شامل می شود.

در نهایت، تلخیص اهم وقایع و رویدادهای دوره پهلوی بیان شده است. کتاب تاریخ ایران تألیف دکتر رضا شعبانی، چاپ اول 1394 در 546 صفحه در قطع وزیری توسط انتشارات ندای تاریخ چاپ شده است.

شمارۀ تماس مؤسسه ندای تاریخ برای تهیه کتاب: 66409025

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.