تازه ترین تصحیح لیلی و مجنون

میراث مکتوب- منظومه لیلی و مجنون یکی دیگر از منظومه های خمسه نظامی است. عاشقانه بی نظیری که به طبع بلند شاعر گنجه، نظامی آفریده شده است. داستان عشقی که نه تنها در زبان و ادبیات ایرانیان سرآمد است که بسیاری از کشور های دنیا را هم مدهوش طبع بلند شاعر در شیوه داستان پردازی خود کرده و بسیاری از شاعران و نویسندگان ایرانی و خارجی رابر آن داشته تا از این اثر بی دلیل تاثیر گرفته و آثاری را پدیدآورند که عشاق درون آنها تداعی گر داستان عشقی لیلی و مجنون باشد.

این کتاب که به تصحیح و شرح دکتر محمد روشن به زیور طبع آراسته شده، همچون آثار دیگر این استاد نام آشنایی ادب پارسی به شیوه ای انجام یافته تا خوانندگان آن چه از قشر دانشجو، محقق و یا عموم مردم باشند، به آسانی بتوانند با این اثر ارتباط برقرار کرده و آنچه را منظور نظرشان است از این کتاب به دست آورند.

در ابتدای کتاب به شرح و زندگی و زمانه ی نظامی گنجوی پرداخته و درباره ی زمان نظم اشعار هر یک از این پنج گنج نظامی توضیح هایی آورده شده است.

کار دیگر دکتر روشن در این منظومه شرح و معنی بیتهای مشکل و دیریاب آن است به طوری که آنها را به صورت پا نویس در زیر هر صفحه آورده است تا خواننده در هر بیتی که با مشکل فهم مطلب مواجه شده به این توضیح ها مراجعه و رفع اشکال کند.

در پایان کتاب نیز دکتر روشن ابتدا با آوردن فهرست نام کسان و جایها، خواننده را راهنمایی می کند تا درباره هر اسم چه اسم کسان چه نام جایها به صفحه هایی که این نامها در آن آمده مراجعه کند.سپس با آوردن نسخه بدلهای این اثر خواننده را به اختلاف این نسخه ها با هم رهنمون می شود و در انتها نیز بیتهایی را می آورد که به صورت امثال و حکم درآمده و عموم مردم گاه در محاوره های شخصی خود این بیتها را در مناسبت خود به کار می برند.

لیلی و مجنون، حکیم نظامی گنجوی، تصحیح: محمد روشن، انتشارات صدای معاصر، 1394، 349 صفحه، قیمت: 200000 ریال

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.