انتشارات مولی منتشر کرد:

دانشنامه علائی؛ منطق، طبیعیات، موسیقی، الهیات

میراث مکتوب- دانشنامه علائی؛ منطق، طبیعیات، موسیقی، الهیات، تصحیح محمد معین، محمد مشکات، تقی بینش با مقدمه منوچهر صدوقی سها منتشر شد.

دانشنامه علایی دانشنامه‌ای است به زبان فارسی در پنج علم منطق، طبیعیات (علم زیرین)، هیئت، موسیقی و علم آنچه بیرون طبیعت است (علم برین) که ابن سینا آن را به نام علاءالدوله کاکویه تألیف کرده است. این دانشنامه شامل چندین رساله از جمله سه رساله علم منطق، علم برین (الهیات) و علم زیرین (طبیعیات) به قلم ابوعلی سینا و رسائل دیگر که در موسیقی و... است و شاگرد وی ابوعبید جوزجانی پس از مرگ او از مصنفات استاد خویش و دیگران التقاط و تلخیص و ترجمه نموده است.

کتاب حاضر شامل چهار رساله منطق، طبیعیات، موسیقی و الهیات دانشنامۀ علائی است. ابن سینا در مقدمه کتاب می گوید: کتابی تصنیف کنم بپارسی دری که اندر وی اصلها و نکته های پنج علم از علم های حکمت پیشینیان گرد آورم بغایت اختصار: یکی علم منطق، که وی علم ترازوست؛ و دوم علم طبیعیات که علم آن چیزهاست که بحس شاید دیدن و اندر جنبش و گردشند؛ و سوم علم هیأت و نهاد عالم و حال صورت جنبش آسمانها و ستارگان، چنانکه بازنموده‌اند که چون بشایست حقیقت آن دانستن؛ و چهارم علم موسیقی و باز نمودن سبب ساز و ناساز آوازها و نهادن لحن ها؛ و پنجم علم آنچه بیرون از طبیعت است.

دانشنامه علائی؛ منطق، طبیعیات، موسیقی، الهیات، تألیف بوعلی سینا، تصحیح محمد معین، محمد مشکات، تقی بینش، مقدمۀ منوچهر صدوقی سها، قطع رقعی، 542 صفحه، انتشارات مولی 1394، قیمت: 500000 ریال

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.