مرور خاطراتی دربارۀ استاد ایرج افشار/2

خاطره هایی از ایرج افشار (سال های تهران)

میراث مکتوب - با نام ایرج افشار از همان سال های دانش آموزی ام در دارالفنون (دورۀ دوم دبیرستان، 1336 تا 1339)  آشنا بودم. كتاب های كتاب شناسانه اش پی درپی درمی آمد، و نامش در جای سردبیر راهنمای كتاب می درخشید.

پیش از آن هم سردبیری مجلۀ مِهر و مدتی هم سردبیری سخن را برعهده داشت. این مجله ها را یکی از جوان های فاضل خویشاوند مشترك بود، و به لطفِ همنشینی او مقاله ها و گزارش های دل انگیز این دو را می خواندم. بیشتر روزها هم، پس از پایان گرفتنِ كلاسهای بعدازظهر، به جای آنكه اتوبوس بنشینم و یک راست به خانه برگردم، همراه و نیز به تشویق دوست شاعر و دانشورم ولی الله درودیان - كه عمرش دراز باد - پیاده سوی شرق یا غرب توپخانه می رفتم، به كتابخانۀ مجلس شورا یا كتابخانۀ ملّی.

هر دو برایم محیطی آرام و مطبوع داشت، و وسوسه ام میكرد كه ساعت ها بنشینم و كتاب بخوانم. كتابخانۀ ملّی، پشت موزۀ ایران باستان، با تالار پُرابّهت آن، فضایش آرام تر و كتابدارش بیشتر وقت ها مهربان تر بود ، و کتاب را هم زودتر از مخزن می آوردند.

ادامۀ این مطلب که به قلم دکتر هاشم رجب زاده در ضمیمۀ 1 گزارش میراث (دو ماهنامۀ تخصصی اطلاع رسانی در حوزۀ نقد و تصحیح متون، نسخه شناسی و ایران شناسی - دورۀ دوم، سال پنجم، ضمیمۀ شمارۀ 1، اسفند 1390) منتشر شده است اینجا بخوانید.  

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.