احادیث و روایات اسلامی در شعر پارسی از آغاز تا پایان قرن ششم هجری

میراث مکتوب -  آثار منظوم و منثور فارسی گنجینه ای است که از بدو پیدایی، مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و در بیرون مرزها هوادارانی یافته است.

بررسی متون ادبی پارسی اعم از نظم یا نثر نشان می دهد که ادبیات پارسی از دیرباز و از زمان پیدایش و معمول شدن زبان پارسی دری به عنوان زبانی رسمی تحت تأثیر متون اسلامی بوده است، به طوری که در تمام ادوار تاریخی زبان دری این تأثیر ملموس را در متون پارسی با شدت و ضعف های متناوب، می توان مشاهده کرد.

تقریباً در پایان بسیاری از کتابهای تصحیح شده، نویسندگان فهرستی از آیات، احادیث، اعلام و ابیات قرار می دهند.

   نگارنده در این کتاب سعی کرده است روند و چگونگی این تاثیرات را در شعر پارسی دوره آغازین مورد بررسی و تحلیل قرار دهد و دلایل و شواهدی را مبنی بر اینکه نه تنها تقریباً تمام متون مهم ادبی دوره های تاریخ ادب فارسی به شکل های گوناگون از این مقوله مهم بهره مند شده، بلکه بخش قابل توجهی از غنا و ارجمندی خود را از مفاهیم احادیث و روایات دینی کسب کرده اند.

 این تاثیرات در دوره های نخستین که مقارن شکل گرفتن پارسی دری است،  اندک ولی در دوره های بعد فراوان و شگفت انگیز است .

این کتاب نیز تحقیقی است در باب احادیث، روایات اسلامی و اشعار شاعران پارسی گوی از دوره های آغازین شعر فارسی تا قرن ششم هجری که مؤلف آنها را استخراج و مدون کرده است.

طغیانی، اسحاق، احادیث و روایات اسلامی در شعر پارسی(از آغاز تا پایان قرن ششم هجری)، تهران، انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، 328 صفحه، شمارگان: 1000 نسخه، قطع: وزیری، بها: 150000 ریال، 1394.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.