مناظره بغداد و اصفهان

ميراث مكتوب- اصفهان برتر است یا بغداد؟
یکی از نسخه های نفیس و منحصر به فرد، مناظره ای است به نام مناظره بغداد و اصفهان، از عبدالسلام بن ابی الماجد ملقب به کمال اصفهانی که به نثر فنی، آمیخته به آیات، احادیث، ابیات عربی و فارسی نوشته شده است. یگانه نسخه ای که از این اثر به جای مانده و یا تا کنون یافت شده، نسخه ای است که در کتابخانه موزه بریتانیا نگهداری می شود و فیلمی از آن در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران موجود است و تا کنون تصحیح و چاپ نگردیده و ناشناخته باقی مانده است. این نسخه به خط نستعلیق کتابت گردیده و تاریخ کتابت دقیق آن مشخص نیست.
یلمه ها در پژوهش خود بر آن بوده است تا برای نخستین بار به تصحیح و تدوین این متن نفیس بپردازد. وی پس از تصحیح و بازخوانی این اثر به شیوه علمی، به نگارش مقدمه ای درباره کلیات تحقیق، پیشینه تاریخی مناظره در ادب فارسی در قالب نثر و سپس ویژگی های بغداد و اصفهان در شعر و ادب فارسی پرداخته و به دنبال آن به مناظره زبان حالی بغداد و اصفهان در ادب فارسی می پردازد و پس از ارائه متن مناظره، عکسی از این دست نوشته را به متن ضمیمه کرده است.
اساس این تصحیح بر پایه تنها نسخه موجود از متن مناظره بغداد و اصفهان است که اصل آن در کتابخانه موزه بریتانیا با شماره OR.7720 نگهداری می شود. فیلمی از این نسخه نیز در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران با شماره 716 موجود است. این نسخه به خط نستعلیق نوشته شده و تاریخ کتابت آن مشخص نیست ولی با توجه به نوع خط و کتابت، نباید از قرن دهم هجری به بعد باشد.
گفتنی است مناظره در لغت به معنی مباحثه، مجادله و گفتگو کردن است و در اصطلاح ادبی شعری را گویند که در آن گوینده از زبان دو یا چند شخصیت که در مقابل یکدیگر قرار می گیرند، سخن بگوید و صفات هر یک را از زبان آنها بیان کند تا سرانجام برتری یکی از آنها ثابت شود. مناظره بغداد و اصفهان یکی از مناظره های بی نظیر و نادری است که به صورت نثر در رد و اثبات دو طرف یعنی بغداد و اصفهان که هر کدام در صدد ترجیح خود هستند، می پردازد که در نهایت نویسنده به تأویل و تفسیر خود از این مناظره می پردازد.
مناظره بغداد و اصفهان؛ عبدالسلام بن ابی الماجد کمال اصفهانی (بر اساس نسخه محفوظ در کتابخانه موزه بریتانیا)؛ مقدمه، تصحیح و تعلیقات: دکتر احمدرضا یلمه ها؛ اصفهان: دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان؛ 287 صفحه؛ قطع وزیری و به بهای 110000 ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.