نوزدهمین فهرست نسخه های خطی کتابخانه دانشگاه تهران

ميراث مكتوب- کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به دلیل موقعیت ممتاز آن در میان چندین دانشکده و هزاران دانشجو، یکی از پر رفت و آمدترین کتابخانه های کشور است و همین امر سبب شده است تا تهیه کتاب های روز و فراهم کردن امکانات جهت رفاه حال مراجعین همواره در دستور کار این مرکز باشد. طی سالهای گذشته هر چند که خرید نسخه خطی در این کتابخانه بسیار محدود شده است اما تلاش برای فهرست کردن نسخه های موجود در آن ادامه دارد. حرکتی که سه دهه قبل توسط مرحوم دانش پژوه و مرحوم ایرج افشار آغاز شده و بخش اعظم آن پایان یافته بود، نیاز به برداشتن چند گام دیگر داشت که طی سال های گذشته برداشته شده است. چاپ و نشر فهرست کاتبان نسخه های خطی کتابخانه مرکزی دانشگاه، فهرست نسخه های خطی (مجلد بیستم) و اکنون جلد 19 با حمایت کتابخانه مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است. فهرست حاضر، شامل نسخه های شماره 10051 تا 10551 یعنی 500 نسخه بوده و مهم ترین کتابهایی که در این مجلد فهرست شده اهدایی ها و خریدهایی به شرح زیر است:
اهدایی دکتر ناصر کاتوزیان (استاد حقوق دانشگاه تهران) حدود 150 نسخه در سال 1364
اهدایی فرح غفاری، حدود 30 نسخه در سال 1364
خریداری از سید ابوالحسن موسوی، حدود 50 نسخه در سال 1364
شمار دیگری از نسخه های فهرست شده در این مجلد، متعلق به خاندان معیرالممالک، محمدعلی ناصح، حافظ فرمانفرماییان، دکتر مهدی آذر و مدرسه آیت الله بروجردی شهرری است. چند نسخه نیز توسط افراد مختلف اهدا و یا از ایشان خریداری شده است. فهرست حاضر توسط سرکار خانم فریبا افکاری تهیه شده و با ویراستاری علمی آقای ابوالفضل حافظیان به انجام رسیده است.
فهرست نسخه های خطی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران (مجلد 19)؛ تألیف فریبا افکاری؛ تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی؛ چاپ اول: 1391؛ در قطع وزیری؛ با 828 صفحه و به قیمت 230000 ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.