از مسجد کبود چه می دانیم؟

ميراث مكتوب- تبریز به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای این سرزمین با تاریخ و فرهنگی بسیار غنی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. مسجد کبود به عنوان میراث گرانبهای این دیار، دردانه ای است که محققان و جهانگردان زیادی در اسناد خود از آن یاد کرده اند و هر یک به نوبه خود به ستایش این بنای باشکوه پرداخته اند. این بنا با معماری خاص خود نه یک بنای مذهبی ـ تاریخی، که یک دانشگاه بزرگ برای علاقمندان به سبک معماری آذری با طراحی تحسین برانگیز و کاشی کاری منحصر به فرد است.
غلامرضا سحاب و محمدهادی خسروی درباره مسجد کبود مجموعه ای را پدید آورده اند که از ویژگی های آن استفاده از تصاویر رنگی به جای متن های طولانی است که در عین زیبایی بخشیدن به اثر، درک آن را برای مخاطب تسهیل می گرداند. از دیگر نقاط قوت این مجموعه استفاده از منابع گسترده، نادر و گاهاً غیر قابل دسترس برای سایر مؤلفان است که از جمله آنها می توان به سفرنامه ها، نقشه ها، عکس ها و تصاویر بنا در ادوار مختلف تاریخی اشاره نمود که برخی از اینها تا کنون در هیچ منبعی چاپ نگردیده و برای نخستین بار در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد. علاه بر سایر منابع، کتاب «نقش ها و نگاشته های مسجد کبود» اثر زنده یاد سیدجمال ترابی طباطبایی یکی از منابع ارزشمندی است که در تدوین این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است.
آنچه در این کار بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته ، نگاه جامع و در عین حال اجمالی بر همه شئون بنا از جمله سبک معماری بنا، نحوه کاشی کاری و نقوش و نگاره های به کار رفته در بنا است. به عبارتی مقصود تنظیم کنندگان این اثر، تهیه کتابی در خور شأن و جایگاه مسجد کبود است که می تواند برای محققین در امر مرمت و بازسازی و نیز دانشجویان رشته معماری مورد استفاده قرار گیرد.
مسجد کبود (فیروزه اسلام)؛ غلامرضا سحاب و محمدهادی خسروی؛ تهران: دنیای جغرافیای سحاب؛ چاپ اول: 1391؛ قطع رحلی؛ 40 صفحه مصور (رنگی)؛ به بهای 20000 تومان منتشر شده است.

معرفی کتاب از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.