فهرست نسخه های خطی فارسی و عربی کتابخانۀ فردوسی، کالج وادام (Wadham) دانشگاه آکسفورد

میراث مکتوب - کتاب حاضر، معرفی نسخه های خطی فارسی و عربی، در مجموعۀ مرحوم کارو میناسیان(1898- 1973) است که در سال 1351، از اصفهان به دانشگاه آکسفورد منتقل شده و در کالج وادام (Wadham) و در کتابخانۀ فردوسی جای گرفته بود. این مجموعه مشتمل است بر 959 عنوان که در 662 نسخۀ مستقل و 108 مجموعه فراهم آمده است.

 

 

به لحاظ موضوعی، این مجموعه بسیار متنوع است و دستنویس هایی با موضوعاتِ فقه، کلام، فلسفه، ادبیات، تاریخ، ریاضیات، تذکرۀ شاعران و نجوم است. البته، دستنویس های پزشکی در این مجموعه اندک نیست، که این موضوع، باز می گردد به علائق مرحوم میناسیان که خود، پزشکی حاذق بود و علاقمند به مطالعۀ منابع کهن پزشکی ایرانی.

در سال 1351، هنگام انتقال این مجموعه از اصفهان به آکسفورد، سیاهه ای به دو زبان فارسی و انگلیسی، توسط مرحوم دکتر میناسیان و جناب آقای مرتضی تیموری، از پیشگامان کتابداری اصفهان تهیه شد که تنها مشتمل بر نام و شمارۀ نسخه ها بود. پس از آن فهرستی نامگو، بر پایۀ سیاهۀ مورد اشاره توسط دکتر حسین مدرسی طباطبایی و مرحوم کیکاووس جهانداری فراهم آمد که تنها معرفی350 نسخه را پوشش می داد.

این فهرست در شمارۀ 11- 12 نسخه های خطی، به چاپ رسید.  عدم وجود یک فهرست جامع از این مخطوطات، انگیزه ای کافی بود تا فهرست نگار نسبت به تهیۀ آن، اقدام کند. بدین ترتیب بود که فهرست نگاری این مجموعه از بهار 2007 در آکسفورد آغاز شد و تا نیمه های سال 2008 ادامه یافت و سرانجام با مشورت مستقیم استادان ایرج افشار، احمد منزوی و عبدالله انوار، فهرستی فراهم آمد که جامع کلیۀ ویژگی های کتابشناسی و نسخه شناسی دستنویس های مجموعه است.

میرانصاری، علی، فهرست نسخه های خطی فارسی و عربی کتابخانۀ فردوسی، کالج وادام (Wadham) دانشگاه آکسفورد (مجموعۀ میناسیان)، تهران، مرکز پژوهشی میراث مکتوب با همکاری کالج وادام (Wadham) دانشگاه آکسفورد، نوزده، 576،7 صفحه، شمارگان: 200 نسخه، قطع: وزیری، بها با جلد شومیز: 360000 ریال – بها با جلد سخت: 460000 ریال، 1394.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.