آئینه حق نما

میراث مکتوب - آئینه حق نما سرگذشت نامه بسیار آموزنده، پربرگ و بار سرسلسله «خاندان اجتهاد» علامه سید دلدار علی نقوی نصیرآبادی هندی، معروف به غفران مآب (م۱۲۳۵) است. این کتاب را برخی از شاگردان وی در سال ۱۲۳۱ تالیف کرده اند و بر آگاهی ها و اسنادی دست اول درباره وی اشتمال دارد.

غفران مآب شاگرد بزرگانی مانند وحید بهبهانی (م ۱۲۰۵) و سید بحرالعلوم (م ۱۲۱۲) و صاحب ریاض المسائل (م ۱۲۳۱) و میرزا مهدی شهرستانی و مروج بزرگ تشیع فقاهی در هند و منشا خدماتی گسترده در آن سامان بوده است. بیشترینه پیشروان و پیشاهنگان علوم دینی شیعی پس از وی، از وابستگان و شاگردان و پیرامونیان خاندان او در شماراند.

این کتاب مشحون از فوائد گوناگون و مشتمل بر بیان ابعاد مختلف زندگی غفران مآب از جمله یادکرد تالیفات و استادان و شاگردان و نحوه برخورد وی با حکومتگران شیعی اود و نیز شیوه برخورد او با معارضان است.

مصحح سخت کوش کتاب، علاوه بر تصحیح آئینه حق نما بر پایه هشت نسخه خطی، نه رساله و مکتوب سودمند و مرتبط با کتاب، به آن افزوده است.

جلد دوم آئینه حق نما: شرح حال علامه سید دلدار علی نقوی نصیرآبادی هندی غفران مآب (م1235) تألیف برخی از شاگردان غفران مآب (به سال 1231) به همراه نه رساله و مکتوب دیگر با تحقیق و تدوین علی فاضلی از سوی موسسه کتابشناسی شیعه منتشر شده است.

منبع: کتابشناسی شیعه (الاثر)

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.