تصحیحات استاد احمد مهدوی دامغانی بر چاپ مسائل پاریسیه

میراث مکتوب - آنچه در ادامه می آید تصحیحات استاد احمد مهدوی دامغانی بر چاپ مسائل پاریسیه (یادداشتهای علامه قزوینی به کوشش استادان ایرج افشار و علی محمد هنر) است.

استاد مهدوی دامغانی در مقدمۀ این نوشتار می نویسد:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

روان پاک ایرج افشار نازنین شاد باد و خداوند متعال به لطف خود به او که عُمر پربرکتش را در ترویج فرهنگ ایران اسلامی صرف فرمود جزای خیر و عُلُوّ درجات قرب را مرحمت فرمایاد و مرحوم آقای علیمحمد هنر را بیامرزاد و نامش را به برکت زحمتی که در همکاری با حضرت افشار در فراهم آوردن و نشر مسائل پاریسیه کشیده است باقی بداراد.

در وصف زحمت و جدیّتّی که شادروان افشار در فراهم آوردن و نشر مسائل پاریسیه مرحوم مبرور علامۀ عالی مقام قزوینی قدّس الله روحه تحمّل فرموده است، شاید این بیت عربی، آن را بیان کند که:

یَری النّاسُ دُهناً فی قواریرَ صافیا             ولم یَدرِ ما یَجرِی علی رأسِ سِمسِمِ

مردمان روغنی صاف و شفاف را در شیشه ها می بینند ولی نمی دانند که بر سر کنجد چه گذشته (تا چنان روغنی از آن کشیده شود). براستی که این بیت وصف الحال مرحومان افشار و هنر رحمة الله علیهما است.

اغلاط مطبعی در مطبوعات فارسی عموماً، و خصوصاً در عبارات عربی واردۀ در آن فراوان است. لزوم صیانت نام نامیِ حضرت علامه قزوینی، و جناب ایرج افشار رحمةالله علیهما نیز ناچیز را وادار ساخت که تا آنجا که به چشم ضعیفش رسید اغلاط مطبعی چهارجلد مسائل پاریسیه را تصحیح کند و برای آنکه این تصحیحات از حروف چینی مصون ماند، استدعا کرده است که این تصویبات به همین صورت که نوشته ام چاپ افست شود.

امیدوارم خوانندگان محترم از نیّتِ خیر این فقیر سوء تعبیری نفرمایند و او را خدای نخواسته به خودنمایی و فضل فروشی و ملانقطی گری متهم نسازند. زحمت و همّت فاضل ارجمند گرامی آقای دکتر میلاد عظیمی دامت افاضاته مأجور باد انشاءالله. و الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیّدنا محمّد و الله الطاهرین.

احمد مهدوی دامغانی

1392/12/22

متن تصحیحات استاد احمد مهدوی دامغانی بر چاپ مسائل پاریسیه را اینجا بخوانید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.