گزارشی از آیین نکوداشت دکتر مهدی جلیلی

معلمی سخت کوش، متواضع و با اخلاق

میراث مکتوب - آیین نکوداشت دکتر مهدی جلیلی، استاد پیشکسوت گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی به پاس سال ها خدمت به جامعۀ علمی و دانشگاهی کشور به ویژه دانشگاه فردوسی مشهد، 27 اردیبهشت  1395 در دانشکده الهیات و معارف اسلامی به همت دانشجویان و اعضای هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی و کارکنان این دانشکده برگزار شد.

در این مراسم دکتر کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر هاشمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه،  دکتر رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی،  دکتر معتمدی، معاون دانشکده الهیات و معارف اسلامی، خانواده دکتر جلیلی، جمعی از استادان و دانشجویان دانشکده الهیات به ویژه اعضای هیأت علمی و دانشجویان گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی و استادان و دانشجویان گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد حضور داشتند.

 دکتر رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات ضمن خوشامدگویی و تشکر از برگزارکنندگان مراسم، اظهار داشت : رسالت معلم رسالتی الهی است که علاوه بر انتقال دانش در حوزه های بشری، تربیت نیروی انسانی برای جامعه را به عهده دارد. دکتر جلیلی استادی نمونه در رفتار، گفتار و منش هستند.  دکتر رئیسیان افزود: از زمان آشنایی با آقای دکتر جلیلی ایشان را استادی سخت کوش، متواضع و با اخلاق یافتم. ایشان برای استاد آرزوی سلامتی، بهروزی و سعادتمندی کردند و از حضار که برای تکریم این استاد در این نشست حضور یافته بودند، قدردانی کردند.

در ادامه جلسه دکتر غفرانی، عضو هیأت علمی گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی نیز ضمن خوش آمد گویی در مورد نحوه شکل گیری نکوداشت توضیحاتی ارائه داد و از دست اندرکاران برگزاری جشن نام برده و قدردانی کردند.

دکتر ساکت، رئیس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه از حضور در جمع دانشکده الهیات به ویژه در آیین نکوداشت  دکتر جلیلی ابراز خوشحالی کرد. از مفاخر دانشکدۀ الهیات همچون مرحوم دکتر مدیر شانه چی، مرحوم استاد جلال الدین آشتیانی، مرحوم دکتر محمود رامیار و  دکتر محمود مهدوی دامغانی یاد کردند. در روزگاری که دیدگاه های مبتنی بر رشته های فنی و علوم پایه حوزه های علوم انسانی را به سیطره خود درآورده و اموری چون فناوری به گفتمان غالب دانشگاه تبدیل و نقش آموزشی و پرورشی دانشگاه کمرنگ شده است؛ اعضای هیأت علمی در بهترین حالت به مقاله نویسانی زبردست تبدیل شدند اما حضور و وجود کسانی چون  دکتر جلیلی که همچنان بر نقش معلمی خود پای فشردند بسی دل انگیز و امیدوار کننده است.

جایگاه علمی دکتر جلیلی از همکاری ایشان با بنیاد دائرة المعارف بزرگ اسلامی نمایان است؛ بی تردید ایشان  می توانست کارنامه خود را با مطالب تکراری بعضاً ناسودمند پر کند اما تا توانست عمر گران خود را به معلمی و تعلیم اختصاص داد. بدون شک اعضای هیأت علمی مسن و بازنشسته سرمایه های معنوی و اجتماعی دانشگاه هستند که حضور آن ها نه تنها از منظر تجربه مغتنم، بلکه راهنمایی و مشاوره ایشان در عرصه های پیش رو کارآمد خواهد بود.

 دکتر محمد باغستانی: ضمن بر شمردن برخی از ویژگی های برجسته دکتر جلیلی همچون نظم، دقت، رعایت حقوق دانشجویان هماهنگ با رعایت مبانی آموزشی و ارتباط دانش محور با دانشجویان؛ با اشاره به دوران شکوفایی تمدن اسلامی تا نیمه قرن پنجم هجری قمری و مقایسه آن با دوره بعد ـ که از آن به دوره انحطاط یاد می شود ـ این دو دوره را از لحاظ دست آوردهای علمی مقایسه کردند و افزود جهان معرفت به هم پیوسته است، هر بخش از این جهان آسیب ببیند بخشهای دیگر آن آسیب می بینند ... امروزه برای برون رفت از فضایی که نازایی فکری در همه عرصه ها به وجود آورده نیاز بیشتر به مشاوره ها و تعامل فکری و از بین بردن این دیوارها و گسست هاست.

دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد نیز ضمن خوشامدگویی به مهمانان و تبریک اعیاد شعبانیه، از این اقدام زیبا و خودجوش که برای یکی از بزرگان کویر و مفاخر دانشگاه برگزار شده است، ابراز خوشحالی کرد. وی اظهار داشت:  دکتر جلیلی 15 سال به عنوان رئیس کمیسیون تخصصی علوم انسانی که تخصصی ترین کمسیون علمی دانشگاه با وجود دشواری و حجم وسیع کار، به تنهایی این کار سخت را انجام دادند و جانب انصاف را رعایت کردند؛ بنابراین می توان دریافت که ایشان چگونه خالصانه و با پشتکار به علم خدمت کردند. رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با آرزوی سلامتی و طول عمر برای  دکتر جلیلی و حضور ایشان در گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی در دانشکده الهیات سخن خود را به پایان رساند.

دکتر جلیلی نیز از مقامات دانشگاه و دانشکده الهیات، مرکز مفاخر و اسناد دانشگاه و بنیاد پژوهش های اسلامی و همه دانشجویانی که در برگزاری این مراسم نقش داشتند تشکر کرده و از خانواده به ویژه همسر گرامی خود قدردانی کردند. ایشان در سخنان خود به دانشجویان و همکاران جوان توصیه کرد: دوران تحصیل کوتاه است اما اثرات آن سالیان سال و حتی در نسل بعد باقی می ماند. توصیه می کنم که در این دوره محدود به تحصیل بپردازند و به درسشان ادامه دهند، انشاالله موفق خواهند بود. همکاران جوان ما با وجود مشکلات زندگی اگر اینک به مطالعه و تحقیق بپردازند تا آخر به کارشان می آید.

در پایان نکوداشت دکتر قنوات عضو هیأت علمی تاریخ و تمدن ملل اسلامی،  کازرانی مسئول آموزش دانشکده و امامی کارشناس آموزشی دانشکده مراتب قدردانی از استاد گرانقدر آقای دکتر جلیلی را به جای آوردند.

 دکتر مهدی مجتهدی نیز در مورد جشن نامه نکوداشت دکتر جلیلی با نام «ذکر جمیل» و مجله تاریخ و فرهنگ که به همت مسئول نشریه دانشکده ذکاوتی گردآوری شده است، توضیحاتی ارائه دادند.

در این نکوداشت رونمایی از جشن نامه «ذکر جمیل» و ویژه نامه تاریخ و فرهنگ با حضور دکتر جلیلی، ریاست و معاونت دانشگاه فردوسی مشهد، ریاست دانشکده الهیات، دکتر قنوات، دکتر مجتهدی صورت گرفت.

مراسم با اهدای هدایایی به رسم یادبود و قدردانی از طرف رئیس دانشگاه، رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی، جمعی از دانشجویان گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی و  دکتر احمد نمایی پایان یافت.

 

 

 

 

منبع: پایگاه خبری دانشگاه فردوسی مشهد