نقد تصحيح التدوين في اخبار قزوين

میراث مکتوب - «التدوین فی ذكر اهل العلم بقزوین» تألیف ارزشمند و نفیس امام الدین عبدالكریم بن محمد بن عبدالكریم الرافعی القزوینی است.

متاسفانه این كتاب چنان كه باید و شاید مورد توجه محققان و پژوهشگران قرار نگرفته است. تنها نسخۀ مصحَح و چاپی این اثر به اهتمام شیخ بزرگوار جناب عزیزالله عطاردی به طبع رسیده است. نخستین بار مرحوم عطاردی این اثر را در حیدرآباد هندوستان در سال 1362 تصحیح كرد و منتشر ساخت. جدیدترین چاپ آن نیز در سال 1391 توسط انتشارات عطارد روانه بازار شده است. علی رغم تیراژهای متوالی، متاسفانه اغلاط گسترده ای از قبیل بدخوانی، اسقاط كلمه یا بخش هایی از جمله، اغلاط نگارشی، سهو مطبعی و جز آن در این كتاب راه یافته است. از سوی دیگر چاپ جدید این اثر در بسیاری موارد نه تنها از مشكلات چاپ های گذشته نكاسته بلكه نسبت به چاپ های نخستین این اثر به مراتب بی اعتبارتر و مغلوط تر است. این مقاله در پی آن است كه با استمداد از نسخ خطی اصیل و موجود این اثر، پاره ای از مشكلات و ابهامات این متن را كه تنها به مدد نسخ خطی آن قابل توضیح هستند به مخاطب بنمایاند.

متن کامل این مقاله به قلم هادی درزی رامندی و محمد منصور طباطبایی در مجلۀ متن شناسی ادب فارسی (سال هفتم، شمارۀ 3، پاييز 1394 ) منتشر شده است اینجا بخوانید.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.