اسناد روستای مالفجان

ميراث مكتوب- مجموعه ای از اوراق شرعی و قبالجات خطی قریه مالفجان از توابع لاهیجان قدیم که مربوط به دوره صفویه تا اواخر سلطنت قاجار است، در قالب فهرست در اختیار خوانندگان قرار گرفته است. مجموعه اسناد این دفتر عبارتند از: صورت املاک، مبایعه نامه، مصالحه نامچه، اجاره نامچه، اقرار نامچه، استعلامیه، شراکت نامه، صورت ادعا، استشهادیه، تفاهم نامه و فروش نامه. در دفتر حاضر یکصد و هشت سند قدیمی مورد مطالعه و فهرست نویسی قرار گرفته است و سعی بر آن بوده تا اطلاعات مهم هر سند برای معرفی آن استخراج و در دسترس علاقمندان قرار گیرد. از جمله ویژگی های اسناد حاضر استفاده از برخی واژه های محلی و بومی مانند چور (زمین بایر)، تلنبار (جایگاه پرورش کرم ابریشم)، و بجار (زمین برنجزار) می باشد. مهم ترین نکته در اسناد مالفجان، نگارش نام لاهیجان به شکل «لاهیجان» می باشد که مبین اصالت این نام در گذشته های دور است.
آنگونه که امیری در مقدمه این فهرست آورده، لاهیجان شهری کهن از نواحی شرقی گیلان، قرنها است که به تجارت ابریشم شهرت دارد. این اعتبار تا زمانی که باغات توت آن سبز و پرمحصول بود و صدای چرخ کارگاههای ابریشم بافی در آن به گوش می رسید، به قوت خود باقی بود. محصولی که با کم توجهی ارباب فن و دلایل عدیده دیگر در گیلان رو به زوال رفت و امروز در کمتر نقطه ای از گیلان شاهد شور و اشتیاق اهل فن هستیم.
مالفجان در گذشته به بهانه فعالیت ساکنانش در پرورش کرم ابریشم از نقاط مهم منطقه به شمار می رفت، به همین خاطر توت زار و تلنبار در آن بسیار دیده می شد. این روستای قدیمی امروزه از توابع سیاهکل و در دوکیلومتری آن قرار دارد، جمعیت آن کمتر از هزار نفر بوده و بر اساس موقعیت محل به سه بخش مالفجان بالا، مالفجان پایین و سپردان تقسیم شده است.
فهرست اسناد تاریخی روستای مالفجان (از صفویه تا دوره قاجاریه)؛ به کوشش: منوچهر ستوده و علی امیری؛ قم: مجمع ذخائر اسلامی با همکاری مؤسسه تاریخ علم و فرهنگ؛ چاپ اول: 1390؛ قطع وزیری؛ 160 صفحه مصور؛ به قیمت 140000 ریال منتشر شده است.

معرفی کتاب از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.