انتشار لوایح جامی به خط میرزا غلامرضا اصفهانی

میراث مکتوب - یکی از کتابهای نفیس به خط شکسته نستعلیقِ میرزا غلامرضا اصفهانی کتابت شده، کتاب (لوایح) نورالدین عبدالرحمن جامی (817 – 898 ه.ق) است.

نسخه ای که گرچه به تصریح استاد موحد قمی «خطاط برجستۀ معاصر» به صورت (قلم انداز) و (سریع) کتابت شده، ولی قلم اندازی میرزا نیز استادانه، استوار و پرجاذبه است. این نسخه، در موزۀ مجموعۀ دکتر محمدصادق محفوظی به شمارۀ 23 – 56 نگهداری می شود. طول نسخه 154 میلیمتر و عرض آن 97 میلیمتر (تفاوت کاغذ با لبه های جلد بیش از دو میلیمتر است) 12 سطری، 43 صفحه، صفحۀ آغازین دارای سرلوح زیبا با نقوش لاجورد و طلا و زرد و نارنجی و مشکی و سفید، صفحات مجدول به طلا و مشکی و نارنجی و لاجورد. بین سطرهای طلاکاری دندانموشی. عناوین لوایح و اشعار، به رنگ صورتی پررنگ کتابت شده، امضای کاتب اثر – میرزا غلامرضا – با عبارت «غلامرضا، یا علی مدد است» به تاریخ 1291 ق در انتهای نسخه بچشم می خورد.

جلد چرم سورمه ای سیر بدون مقوا، تزئینات به طلا و رنگهای طبیعی، اصالت نسخه، توسط اهل فن تأیید شده است.

در این چاپ، برای استفادۀ بیشتر، متن مصحَح لوایح نیز ضمیمه شده است. متن لوایح چاپ شده در کتابخانۀ منوچهری، با مقدمۀ شادروان ایرج افشار (با رمز چ) با دستنویس شمارۀ 3926 کتابخانۀ مرکز احیای میراث اسلامی (با رمز م) مقابله شده و حتی المقدور، لغزش های صورت چاپی لوایح اصلاح گردیده است.

مشخصات دستنویس مرکز احیاء از این قرار است: 51 برگ به نستعلیق خوانا، به کتابت محمد بن محمد صالح کوسوی در تاریخ 1071 ق.

تصاویری که در مقدمۀ کتاب مندرج شده است، پیشتر در کتابهای مختلف خوشنویسی به چاپ رسیده اند. دو قطعه مرقع خوشنویسی از میرزا غلامرضا، پس از نسخۀ لوایح بچاپ رسیده که آن نیز همچون لوایح، در موزۀ دکتر محفوظی، محفوظ است.

لوایح جامی (به خط میرزا غلامرضا اصفهانی)، با پیشگفتاری از علی حیدری یساولی، به کوشش سید صادق حسینی اشکوری، تهران، جامعۀ اسلامی پژوهشگران، 148 صفحه، مصور (رنگی)، قطع: وزیری، بها: 900000 ریال، 1395.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.