رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت استاد مصطفی ذاکری را تسلیت گفت

میراث مکتوب - شنبه، پنجم تیرماه 1395، دکتر مصطفی ذاکری، پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات فارسی، در سن 81 سالگی دار فانی را وداع گفت.

به همین مناسبت دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، درگذشت این پژوهشگر فرزانه را تسلیت گفت. متن پیام مذکور بدین شرح است:

بسمه‌تعالی

درگذشت استاد ارجمند، شادروان مصطفی ذاکری، مایۀ تأسف اهل ادب و فرهنگ است. آن مرحوم دانشمندی متعهد و مسلمانی مؤمن و استادی آراسته به صفات نیکوی اخلاقی بود که با مقالات عالمانۀ خود با فرهنگستان و بسیاری مؤسسات علمی دیگر همکاری می‌کرد.

فرهنگستان زبان و ادب فارسی درگذشت این خدمتگزار دانش و فرهنگ را به عموم ادب‌دوستان و بازماندگان ایشان تسلیت می‌گوید و برای آن فقید سعید از خداوند طلب علوّ درجات می‌کند.

غلامعلی حدّاد عادل

دکتر مصطفی ذاکری زادۀ ۱۳۱۴ در خمینی‌شهر اصفهان بود. وی بعد از طی تحصیلات ابتدایی در ایران به انگلستان رفت و تحصیلات خود را در شهر لندن در رشتۀ زبان‌های باستانی و فارسی میانه دامه داد. او در بازگشت به ایران کارمند بیمه شد و هم‌زمان به تدریس در دانشگاه‌های شهید بهشتی و علوم قضایی و آزاد مشغول گشت. از آثار این پژوهشگر می‌توان به کتاب اتباع و مهملات در زبان فارسی (تهران، مرکز نشر دانشگاهی ۱۳۸۱) و نگارش مقالات متعدد انتقادی در نشریاتی چون نامۀ فرهنگستان، آینۀ میراث، جهان کتاب، نشر دانش و... اشاره کرد. او همچنین یک فرهنگ‌نامۀ پنج جلدی با تأکید بر ریشه‌شناسی تاریخی واژگان تألیف کرده که هنوز به چاپ نرسیده است. دکتر ذاکری دستی هم در سرودن شعر داشت و کتاب کرشمۀ وصال شامل سروده‌هایی است از او که بر جای مانده است.

منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.